Buradasınız
Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
Kocaeli’den petrokimya işçisi bir kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Çalıştığım işyerinde uzun yıllardır çalışan ve EYT yasası çıktıktan sonra SGK’ya başvurup emekli olanlar var. Malûm, emeklilik maaşı iktidar eliyle kuşa çevrildi. Bizim patron da sayıları azımsanmayacak kadar çok olduğu için EYT’li işçileri bir an önce işten atmanın peşinde. Emeklilik için başvurmayanları da ikna edip başvurmaya teşvik ediyor. Ama emekli maaşıyla geçinemeyeceğini bilen ve emekliliğe başvurmak istemeyen, sağlığı elverdiği sürece çalışmak isteyen abilerimiz ve ablalarımız da var. İşte bu işçi büyüklerimize işveren çeşitli ayak oyunları çeviriyor ve ne yazık ki örgütsüz olduğu için buna alet olan işçi arkadaşlarımız var. Patronun ucuz vaatlerine kanıp iş arkadaşlarının aleyhine yalancı şahitlik yaparak onları emekli olmaya zorluyorlar. Bir arkadaşımız emekliliğini vermeyip maddi durumunu yoluna koyana kadar çalışacağını söyleyince iftiraya uğradı ve defalarca idari ofise çağrıldı. “Bak hakkında söylenenler var; sen üretimde, dinlenme alanlarında bir şeyler söylüyormuşsun. Ya seni şimdi çıkarırız ya da emekliliğini ver, biz de senin tüm haklarını verip öyle gönderelim, her işyeri böyle yapmaz” denilerek işten çıkmaya zorlandı. Arkadaşımız da “beni çıkarıyorsanız çıkarın ama neden emekliliğimi vermemi istiyorsunuz ki. Benim tazminatımı verirsiniz, ben yine giderim” demiş. Patron arkadaşımızın sorgulayan cevabından hoşnut kalmayıp disiplin kurulunu topladı ve ikna ettiği birkaç kişiye yalancı şahitlik yaptırdı.
Patron kafaya koymuş, fabrikaya yeni işçi alıp düşük ücret verecek, böylece daha fazla kâr elde edecek. Bunun için zorbalık, psikolojik baskı ve hukuksuzluk yapıyor. Patronların farklı gerekçelerle de olsa aynı yollara başvurduklarını gösteren sayısız örnek var. Sendikalaşan işçileri cezalandırmak için ya da uzun yıllardır çalışan işçilere tazminat ödememek için iftiralar atarak yüz kızartıcı suç işlediği gerekçesiyle İş Kanunu’nun 25/2’nci maddesinden işçiyi işten atıyorlar. Bir başka örnekte ise hizmet işçisi olarak çalışan bir işçi ablamız, ofisi temizlerken çöp kovasında gördüğü boş çikolata kutusunu değerlendirmek üzere aldığı için hırsızlık suçlamasıyla işten atılmıştı. Neyse ki bu ablamızın açtığı davada suçsuz olduğu kararı çıkmış, hakları verilmişti.
Patronlar biz işçilerin hakkını sayısız kez gasp ettiler, iftira attılar. Ama yaptıkları çoğunlukla yanlarına kâr kaldı. Örgütsüz işçi kardeşlerimizin çoğu “kim uğraşacak şimdi patronla” diyerek tazminat hakkını bırakıp gidiyor. Kimini çevremden duydum, kimine ise yakından şahit oldum. Daha önce çalıştığım bir işyerinde, 9 yıl boyunca sigortasının ödenmediğini hastaneye gittiğinde öğrenen ve hakkını isteyen işçi ablamıza patron şiddet uygulama hadsizliği bile göstermişti. Üstelik dava edilen patron, ablamızın yalan söylediğini ve kendisine iftira attığını yüzü kızarmadan söyleyebilmişti! Ablamız ise yalan beyanda bulunmadığını ispatlamak için arkadaşlarıyla beraber kendini avukatsız savunmak zorunda kalmıştı.
İşte kardeşlerim; patronların gerçek yüzü budur. “Çamur at izi kalsın” misali arsızlık ederler. Karşılarında bilinçli ve örgütlü işçi yoksa “çalıştır işten at, hak hukuk bilmiyorsa hakkı da sende kalsın” fikriyle hareket ederler. Çünkü onlar emek hırsızıdır. Onların bu saldırıları karşısında pes etmeyelim, mücadele edelim ki onurlu bir duruşumuz ve yüzümüz olsun!
Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...