Kalbim bu sesi bir pencereden haykırıyor
Kartal’dan bir kadın işçi
Kırmızı güllerin yapraklarını bir bir yere döktüğü bir zamandır. Ama tarih, o kırmızı güllerin yapraklarının öğrettiği şekilde yol almaya devam ediyor. Onların bizlere öğrettiği Marksizmin ışığındaki yolda yayılmaya devam edecek. Kalbimize düşen bir damla gözyaşı ve güllerin yaprakları dönüşüyor. Kapitalizmin yarattığı emperyalist savaşlara, ücretli köleliğe, ezilenlerin haykırışı olacak o gözyaşı damlaları. Onları kan gölünde kendi silahlarıyla boğacağız.
Ve “haykır… Haykıralım!
İşçi Özeğitim Grupları’nın “Dövüşenler Ölenlerin Tutmaz Yasını” etkinliğine katılan herkesin gözlerinde ve dudaklarında okudum bu dizeleri. Ocak ayında dört yıldızı anışımızdı. Bir tarihsel kesitin önderlerini o koroyla, şiirlerle ve sinevizyon gösterisinin güzelliğinde anmak. Emeği geçen bütün işçi arkadaşların eline, yüreğine sağlık.
Bugünden tarihe dönüp baktığımızda çıkartılması gereken pek çok dersler var. Bir mücadelenin ne kadar uzun soluklu, yılmadan usanmadan hayatın her alanında yaşatılması gerektiğini, örgütlenmenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha suratımızın ortasına, yanaklarımızı kızartan tokat gibi hissettik.
Kapitalizmin, o ejderhanın başları dünyayı sarmış durumdadır. Elimizde kılıçla onun başlarını teker teker kesmeliyiz. Onu tarihin en derinliklerine göndermeliyiz. Nasıl ki 1917’de bir pencere açıldıysa, onun açtığı pencerenin her yenisini bir bir bizler açmalıyız.
Bugün gökyüzündeki yıldızları karanlıkta daha çok parlatmalıyız. Örgütlü mücadeleyi ruhumuzun içine, beynimizin her köşesine kazımalıyız. Üretimden gelen gücümüzü birleştirip örgütlü gücümüzle kapitalizme yanıt vermeliyiz.
Bizlere anlatılan hiçbir şeyi unutmamalıyız. İşçi sınıfının mücadelesini her gün yaşayıp, onun için hayatımızı koyup mücadele etmeliyiz. Etkinlikte izlediğimiz Rus devrimi, başarılı bir önderliğin en güzel örneğidir. Yaşanan Alman devrimi yenilgisi de bize bu sorunun ne kadar yakıcı bir sorun olduğunu, önderliğin yaratılmasının gerekliliğini anlatıyor.
Kapitalizmi tarihin derinliklerine gömmek istiyorsak, hepimiz örgütlü mücadelenin ve önderliğin yaratılması için, günün her saati insanlara Marksizmin ışığını yaymalıyız. Yakılan her ışık kapitalizme vurulan bir darbe olarak geri dönecektir. O zaman o ışık, dünyanın etrafında yanan ışıkların en güzeli olacak.
Haydi, Marksizmin ışığını tüm dünyaya yayalım!
Haydi, bütün dünyanın işçilerini birleştirelim!
Deri İşçilerinden Haberler
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...