Çolakoğlu’nda İş Cinayeti
Gebze’den bir metal işçisi
Gebze’ye bağlı Dilovası’nda faaliyet gösteren Çolakoğlu demir çelik fabrikasının şantiyesinde vincin düşmesi sonucu 2 işçi yaşamını yitirdi. 27 Haziran sabahı saat 11.00 sıralarında yaşanan bu iş cinayeti, Çolakoğlu’nun yaptırdığı iskele inşaatında meydana geldi. Ölen işçiler kardeştiler. Kardeşlerden biri vincin başına düşmesiyle başı koparak olay yerinde yaşamını yitirdi. Diğer kardeş ise ambulansla hastaneye götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Olay sonrası fabrikada üretime ara verilerek savcının gelmesi beklendi.
Ölen işçilerin hangi firma adına çalıştıkları veya sigortalarının olup olmadığı bile belli değil. Hem fabrika müdürü hem de taşeron şirketin personel müdürü işçilerin hangi firmaya bağlı çalıştıklarını bilmediklerini söylüyorlar. Daha önce Birleşik Metal-İş sendikasının örgütlü olduğu fabrikaya işverenin desteğiyle Türk-Metal sendikası sokulmuş ve Birleşik Metal-İş sendikasının yetkisi düşürülmüştü.
Son günlerde giderek daha da yoğunlaşan iş cinayetlerinde işçi kardeşlerimizi kaybetmeye devam ediyoruz. Patronların dizginsiz kâr hırsı yüzünden biz işçiler canımızı vermeye devam ediyoruz. Peki, bu yaşananlara ne zaman dur diyeceğiz? Bir şeyler yapmak için, cinayetlere dur demek için sıranın bize gelmesini mi bekleyeceğiz?
İşten Çıkarmalar Hız Kazanıyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...