Buradasınız
E-Kart İşçisinin Onurlu Mücadelesinin Yanındayız
Gebze Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olan Eczacıbaşı E-Kart fabrikasında, 16 Haziran günü greve çıkan işçileri, grevlerinin 7. gününde ziyaret ettik. Pazar günü akşam üzeri gerçekleştirdiğimiz ziyarette, grevci E-Kart işçileri fabrika önünde bizleri çok sıcak karşıladılar. UİD-DER’li işçiler olarak yapmış olduğumuz ziyarette grev gözcüsü kardeşlerimizle, geçen süreçle ilgili sohbet ettik.
Grev gözcüsü işçi kardeşlerimiz şunları ifade ettiler: “E-Kart’ta 2 yıldır süren bir sendikal mücadelede çoğunluğu sağlamamıza rağmen, işveren yetki alan Basın-İş sendikamızı tanımıyor. Grev öncesi birçok sendika üyesi işçi arkadaşımızı türlü baskı ve dayatmalarla işten çıkardı ya da para vererek istifa ettirdi. Bizler bu gidişe dur dedik ve 16 Haziran günü fabrika önünde bir basın açıklaması yaparak 19 işçi greve çıktık. Bizler sendikamız Basın-İş öncülüğünde mücadele ederek bu kavgayı kazanacağımıza inanıyoruz. Ve bizleri mücadelemizde yalnız bırakmayan UİD-DER’li işçi arkadaşlara ve ziyaretimize gelen tüm işçi arkadaşlara teşekkür ediyoruz.”
Bizlerse, UİD-DER olarak E-Kart işçilerinin mücadelesinde yanlarında olduğumuzu, elimizden gelebilecek her türlü desteği sunacağımızı belirttik. Daha sonra grevci kardeşlerimize derneğimizin her hafta işçileri ilgilendiren konularda etkinlikler düzenlediğini anlattık ve yanımızda getirdiğimiz İşçi Dayanışması bültenimizi verdik. Yaşanan süreçte sabırlı, kararlı olarak ve içerde çalışan işçi arkadaşlarımızı da mücadelenin içine katarak başarıya ulaşılabileceğine değindik. Mücadelemize eşlerimizi ve ailemizi kattığımız sürece gücümüze güç ekleneceğinin altını çizdik. Gebze’de patronların azgınca saldırılarının sonucunda, birçok işyerinde grev, direniş ve eylemlerin devam ettiğini ve işçi sınıfının mücadelelerinin sonucu elde edilmiş bir kazanım olan örgütlenme hakkının patronlar tarafından gasp edilmeye çalışıldığını vurguladık. Hafta içi tekrar ziyarete geleceğimizi söyleyerek grev yerinden ayrıldık.
UİD-DER Gebze temsilciliği olarak grevlerinin 11. gününde tekrar ziyaret ettiğimiz E-Kart işçilerinin yanında bu kez Basın-İş sendikası İstanbul şube başkanı Levent Dinçer de bulunuyordu. Kararlı bir şekilde haklı mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Dinçer, ziyaretimizin ve tüm ziyaretlerin onlara güç verdiğini, işçi sınıfının desteğiyle bu haklı mücadeleyi kazanımla sonlandıracaklarını dile getirdi. Ziyaretimiz sırasında şiir okuyarak ve hep beraber marş söyleyerek grevdeki işçi arkadaşlarımızın morallerini daha da arttırmaya çalıştık. Günün anısı için çektirdiğimiz fotoğraflar sonrası yine mücadele ve kararlılığımızı belirten sloganlarımızı atarak ziyaretimizi sonlandırdık. “E-Kart işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarının ardından grevdeki dostlarımız da bizleri alkışlarla uğurladılar.
Bu sayede bir kez daha gördük ki sınıf dayanışması bizlerin mücadeleleri ve kazanımlarımız için bir güçtür. UİD-DER’li işçiler olarak E-Kart işçilerinin onurlu mücadelesinde yanlarındayız.
Yaşasın örgütlü mücadelemiz!
Çolakoğlu’nda İş Cinayeti
E-Kart’ta Basın Açıklaması
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...