Buradasınız
İşçi Dayanışması Kıraç Fabrikalar Bölgesinde
Kıraç’tan bir işçi
Uluslararası İşçi Dayanışması Derneğinin bülteni olan İşçi Dayanışması, 11 aydır UİD-DER’li işçiler tarafından işçi sınıfına ulaştırılıyor. Fabrikalarda ve işçi mahallelerinde dağıtılan İşçi Dayanışması, işçilere, bu karanlıktan ve karamsarlıktan bir çıkış yolu olduğunu göstermeye çalışıyor.
Ekonomik krizle birlikte patronlar sınıfının saldırıları her geçen gün artarak devam ediyor. İşçi Dayanışması, biz işçilerin bu saldırılar karşısında neler yaptığını ve neler yapması gerektiğini anlatan çok önemli yazılar içeriyor. Biz işçiler bu yazıları okuyarak dünyada ve Türkiye’de neler olup bittiğini öğreniyoruz. Okuduğumuz bu yazılardan işçilerin mücadelelerini nasıl kazandıklarını ya da giriştikleri mücadelelerin neden başarıyla sonuçlanmadığını, eksiğimizin ne olduğunu da öğreniyoruz.
Bugün yüz binlerce işçi işsiz kalmış ve çok daha fazlası da ücretsiz izinde ya da esnek çalışma adı altında keyfi uygulamalara maruz kalıyor. Patronlar bu denli saldırganlaşabiliyorsa, bu, biz işçilerin üretimden gelen gücümüzün farkında olmayışımızdan kaynaklanıyor. O halde yapmamız gereken şey güçlerimizi birleştirmektir.
Birlikten kuvvet doğar demiş atalarımız. Şimdi bizim bu zulme karşı bir kuvvet oluşturmamız gerekiyor, hem de öyle bir kuvvet oluşturmamız gerekiyor ki bize ödetmeye çalıştıkları krizin faturasını patronlar ödemeli! Biz şunu çok iyi biliyoruz ki, bu kuvvet işçi sınıfının içinde mevcut. Bunu bildiğimiz için de işçi mahallelerinde, fabrikalarda derneğimizi anlatıyoruz, bültenimizi dağıtıyoruz, sabırla ve inatla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
İşçi Dayanışması bugüne kadar birçok fabrikaya ulaştı ve ulaşmaya da devam ediyor. Yeni bir fabrikaya daha ulaşmak için yola çıktık. Kıraç bölgesinde elektrik malzemeleri üreten Makel’di durağımız. Heyecanla işçilerin paydos etmelerini bekledik. İşçiler çıkmaya başlayınca yanlarına gidip bültenimizi tanıttıktan sonra işçilere verdik. Güzel sohbetçikler oldu kısacık zamanda, derneğimize davet ettik işçilere ve daha sonra servislerine binerek uzaklaştılar bakışlarımızın arasından. Birkaç işçiye daha ulaşmanın keyfini yaşıyorduk.
Biz şunu biliyoruz, elinizdeki bu bülten sihirli bir değnek değil, bülteni aldığınızda ve okuduğunuzda her şey bir anda değişmeyecek. Ama şunu da iyi biliyoruz ki, biz işçiler birleşirsek, mücadele edersek birçok şey değişecek.
Karanlığa küfredeceğine bir mum da sen yak!
Hamdolsun
Ah Şu Seçim Vaatleri
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...