Buradasınız
İlk 1 Mayısımız UİD-DER’le
Bir grup üniversite öğrencisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba işçi ağabeylerimiz, ablalarımız ve kardeşlerimiz.
Biz farklı üniversitelerde okuyan öğrenciler olarak bu yıl UİD-DER çatısı altında 1 Mayıs’a ilk defa katıldık. Bizler de sizler gibi çalışan işçi anne babaların çocuklarıyız ve bizlere de mezun olunca sizler gibi patronların sömürüsü altında ezilmeyi dayatacaklar. Bu bozuk düzene karşı gelmek ve taleplerimizi haykırmak için 1 Mayıs’a katıldık. Bizim öncelikli istediğimiz kendimizin ve ailelerimizin insanca yaşayabilmesidir. Peki, insanca yaşamak nedir? İnsanca yaşamak hiçbir güvenlik önlemi olmadan sadece karnımızı doyuracak kadar para için uzun saatler boyunca çalışmak değildir. İnsanca yaşamak karnımızı doyurmanın yanı sıra ailemizle vakit geçirmek, gezmek, eğlenmek, öğrenmek, kardeşleşmek, savaşlarda ölmemek de demektir.
Biz bayramımıza UİD-DER kortejinde Gebze’de katıldık ve bu isteklerimizi orada bulunan bütün işçilerle beraber, sloganlar atarak haykırdık. Diğer sendikalar ve topluluklarda görmediğimiz coşku ve disiplini UİD-DER kortejinde gördük. Kortejde farklı uluslardan, farklı iş gruplarından kadın ve erkek işçiler çocuklarıyla beraber yan yana yürüdüler. Bu görüntü karşısında duygulanmamak elde değil. Alana girdikten sonra biz işçi ve öğrenciler UİD-DER müzik grubunun şarkılarıyla halay çekerek birlik, mücadele ve dayanışma günümüzü kutladık. Bize anlatılanların aksine 1 Mayıs’ın işçiler tarafından sahip çıkılması gerekilen bir gün olduğunu daha iyi anladık. Bugünü koruyup bayram havasında hiçbir çatışma olmadan alanlarda kutlayacak olan yine biz işçiler, emekçileriz.
Hepimizin bu coşku ve disiplin ruhuyla çalışması, sesimizi patronlara duyurabilmek için tek başına değil, birlik olarak mücadele etmesi gerekir. Biliyoruz ki biz mücadele ettikçe her geçen gün daha fazla işçi bilinçlenecek, örgütlenecek ve 1 Mayıs’ta daha fazla insan alanları dolduracak.
YAŞASIN 1 MAYIS!
1 Mayıs Mitinginde Yerimi Aldım
İşçi Sınıfı Gücüne İnanmalıdır
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.