İmza Kampanyamızda Karşılaştığımız Depremzede Ailenin Dramı
Esenyurt’tan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Derneğimiz UİD-DER’in başlatmış olduğu imza kampanyasını sürdürüyoruz. Kıraç’ta mahallelere çıkıp, “kıdem tazminatımıza sahip çıkalım, bir imza da sen ver” diye imza topluyoruz. Bu süre içinde birçok insanla tanışmış oluyoruz. Bir evin kapısını arkadaşla birlikte çaldık. Kapıyı açan Vanlı bir aileydi. Van’dan depremzede olarak İstanbul’a göç ettiklerini söylediler. Bizi evlerine davet ettiler. Eve girdik, çok sıcak karşıladılar bizi. Hava çok soğuk olduğu için çay içmeden göndermeyeceklerini söylediler. Eve girdik, çay içip sohbet ettik. Bize anlattıkları gerçekten insanın ciğerini yakıyor. Vanlı aile şunları söyledi:
“Deprem oldu, evimiz yıkıldı, evsiz kaldık. Devlet bize yardım etmedi, yapılan yardımlar bizlere ulaşmadı. Biz de mecbur kalıp İstanbul’a göç ettik. Orada kalsaydık canımızdan olacaktık, çocuklarımız soğuktan donacaktı. İstanbul’a sadece üzerimizdeki elbiselerle geldik. Kıraç’ta bir ev tutuk. Gördüğünüz gibi üstüne oturduğumuz halıdan başka da bir şeyimiz yok. Esenyurt Belediyesine gittik yardım için, ilgilenmediler. Yani durumumuz vahim.”
Bir kez daha görmüş olduk ki, bu devlet acımasız bir devlettir. Her fırsatta bizlere saldırmaktan geriye durmuyor. Biz Vanlı aileyi derneğimize davet ettik ve kalktık. Evet dostlar, işçiler olarak bu zulme dur demeden bize rahat yok. Her gün çeşit çeşit olaylarla karşılıyoruz. Bu kadar midemiz geniş olamaz. Bu sistemin yaptıklarını kabullenmeyelim, öfke kusmalıyız, kabullenilecek şeyler değil bunlar. Tek bir şansımız var, mücadele etmek!
“Ya Ya Şa Şa Bizim Patron Çok Yaşa!”
İmza Kampanyamız İçin Ev Ev Dolaşıyoruz
Son Eklenenler
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...