Buradasınız
İşçiler İsterse…
Kurfalı’dan bir grup işçi
Merhaba dostlar! Çok güzel, anlamlı bir hafta sonu geçirmenin mutluluğunu siz işçi kardeşlerimizle paylaşmak istiyoruz. 17 Ekim günü UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğunun düzenlemiş olduğu tiyatro etkinliğine katıldık. Ve şunu gördük ki, aslında işçiler istediğinde başaramayacakları hiçbir şey yoktur. Sahne dekorundan senaryosuna, senaryosundan oyuncuların kostümlerine kadar her bir detayın UİD-DER’li işçi arkadaşlarımız tarafından hazırlanmış olması adeta herkesi büyüledi. Etkinliğe gelen işçi ailelerinin bazen gülüp, bazen alkış tutup, bazen de duygulanmasıyla ne kadar samimi bir hava oluştuğunu hep birlikte gördük.
“Alışveriş Canavarı” adlı oyunda, aşırı tüketimin ne kadar saçma ve gereksiz olduğunu gördük. Kapitalizm bizleri reklâmlar vasıtasıyla sürekli, bol bol tüketmeye teşvik ediyor. Peki niçin? Tabii ki patronlar daha çok kâr elde etsinler diye. Aynı zamanda bu oyunda, kapitalizmin aslında ihtiyaç olmayan şeyleri ihtiyaçmış gibi gösterip bizleri açgözlülüğe ittiğini anladık. “İşsiz Adam” adlı oyunda ise, hiç de yabancı olmadığımız işsizlik illetini dramatik bir şekilde izledik. Salondaki herkesin duygulandığı oyunda, bizi işsizliğe mahkûm eden patronlara karşı örgütlenmemizin ne kadar yakıcı bir gereklilik olduğunu anladık. “Tersanede Ölüm Var” oyununda ise, çeşitli sektörlerde yaşanan ölümlerin, patronlar tarafından nasıl da “iş kazası” adı altında çarpıtıldığını gördük. Aslında “iş kazası” denilen şeyin iş kazası olmadığını, bunun tam bir cinayet olduğunu anladık.
Dostlar! Tersanelerde, yerin yüzlerce metre altındaki madenlerde, çeşitli sektörlerde yaşanan ölümler, iş kazası ve kader değildir. Bunlar düpedüz patronların işlediği cinayetlerdir. Ve patronların bu canice katliamlarına ancak UİD-DER gibi işçi örgütlerinde bilinçlenip örgütlenirsek dur diyebiliriz. Patronların bu pervasızca saldırılarına ve sömürülerine dur demek için sizleri Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği çatısı altında örgütlenmeye davet ediyoruz. Biz işçiler patronlar karşısında tek tek bireyler olarak bir hiçiz. Ancak örgütlenip birlikte, omuz omuza mücadele edersek, sınıfımızın şanlı tarihinden de göreceğimiz üzere patronlar dize gelir. Sahnedeki işçi arkadaşlarımızın yaptıklarına oyun demiyoruz, çünkü bize yaşadıklarını ve yaşadıklarımızı gösterdiler. Yenilerini izlemek dileği ile herkesin emeğine sağlık.
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...