Buradasınız
Kapitalistler İçin Verecek Tek Bir Canımız Yok!
Gazi Mahallesinden bir inşaat işçisi
21 Aralık Pazar günü UİD-DER Gazi Temsilciliğinde “Dünya’ya Barış İşçilerle Gelecek” adlı seminerimizi, işyerlerinden, fabrikalardan ve mahallemizden gelen işçi arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirdik. Etkinlikte içinden geçtiğimiz kapitalist kriz ve bu krizin daha da alevlendirdiği emperyalist savaş gerçeği vurgulandı. Her zaman işçi ve emekçilerin yaşamlarını cehenneme çeviren ve kapitalistler için dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda yeniden paylaşmak anlamına gelen emperyalist savaşın yeni cepheler açarak ilerlediği belirtildi. Bu nedenle savaşın dünyanın tüm işçileri için olduğu gibi bizler için de yakın bir tehlike olduğu ortaya kondu. Silah sanayiinin bunca gelişiminin, milyonlarca insanı bir anda katledebilecek teknolojideki silahların üretilmiş olmasının bunun en önemli kanıtlarından sadece biri olduğu belirtildi. Sonuç olarak o silahlar süs olsun diye üretilmiyor.
Etkinliğimiz, bir kez daha savaşın tüm insanlığın ve işçi sınıfının ortak sorunu olduğunu kavramamızı sağladı. Hiçbirimizin savaşın dışında kalamayacağı ama bunun yanında tarihsel deneyimin gösterdiği gibi işçi sınıfının savaşı durdurabilecek, barışı kalıcı bir şekilde dünyaya getirebilecek tek sınıf olduğu etkinliğe katılan herkesin beynine bir kez daha kazındı. Ayrıca savaş karşında işçi sınıfının nasıl bir tutum alması gerektiği, “Emperyalistler için ne tek bir can, ne tek bir kuruş, ne tek bir kurşun!” şiarıyla ortaya kondu.
Etkinlikten sonra konuştuğumuz arkadaşlar UİD-DER’in işçi sınıfının tarihini işçilere öğreterek, burjuvazinin milliyetçilik, ayrımcılık, militarizmle uyuşturduğu beyinlerimizin aydınlatılmasında çok önemli bir görevi yerine getirdiğini vurguladılar. Etkinlikten aldığımız doğru fikirlerin diğer işçi kardeşlerimize aktarılmasının çok önemli olduğunu söyleyen bir arkadaşımızın, UİD-DER’in etkinliklerine her zaman katılmak istediğini sözlerine eklemesi çok anlamlıydı. Tarihte olduğu gibi bugün de dünya işçi sınıfı olarak bizi bekleyen başta emperyalist savaş olmak üzere tüm tehlikeleri, sınıfımızın birliğini ve örgütlü mücadelesini sağlayarak durdurabiliriz. Bunun için bugünden atılacak tüm olumlu adımların ve sebatlı çalışmaların önemini tüm işçi kardeşlerimize anlatmak hepimizin görevidir.
Emperyalist Savaşlara Hayır!
Kahrolsun Kapitalist Sömürü Düzeni!
Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Mücadele Birliği!
Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek!
Krizin Faturası Patronlara
Gazi’de Yılbaşı
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...