Buradasınız
Sincan’da 1 Mayıs Çalışmaları
Tuzluçayır’dan UİD-DER üyesi bir işçi
Uzun zamandır İşçi Dayanışması bültenimizi bölgedeki sınıf kardeşlerimize ulaştırıyor, bülten içeriğiyle ilgili konuları sınıf kardeşlerimizle paylaşıyor ve olumlu yanıtlar alıyoruz. Ankara’nın en büyük sanayi bölgesine (Sincan Organize Sanayi Bölgesi) yakınlığıyla bilinen Sincan, büyük bir işçi semti. Devlet eliyle özellikle sınıf bilincine kapalı bir alan olarak tutulmaya çalışılıyor. Ama bizler din, dil, ırk gözetmeksizin sömürünün ve sermayenin saldırılarına karşı işçi dostlarımıza sınıf bilincini taşımaya devam edeceğiz.
Tüm bunlar yaşanırken sınıf gündeminde önemli bir yere sahip olan 1 Mayıs’ın çalışmalarını Mamak’ta olduğu gibi Sincan’da da sürdürdük. 1 Mayıs afişlerimizi Sincan’ın önemli noktalarına yapıştırdık. Bu bölgede özellikle sanayi işçilerinin kullandıkları güzergâhları seçtik ve böylece sınıf kardeşlerimizin ilgisini “1 Mayıs’ta Fabrikalardan Alanlara” şiarıyla çekmeye çalıştık. Bu yıl özellikle bölgede kolluk güçleri tarafından sıkı bir gözetim altında afişleme yapılmaya çalışıldı. Afiş çalışmalarımıza çeşitli engeller yaratılmaya çalışılsa da yapmamız gerekeni yaptık ve örgütlü bir şekilde hareket ederek bunları boşa çıkarmayı başardık.
Devletin kolluk kuvvetleri bizlere her daim engel olmaya çalışacak, bizler de bu engelleri pratik bir şekilde boşa çıkaracağız. Onlar sınıf kardeşlerimizle bağlantılarımızı kesmeye çalışacak, bizler ise inatçı tutumlarımızla bu bağlantıları daha da sağlam bir duruma getireceğiz! Bizler sınıf bilinçli işçiler olarak ne yapmak istediğimizi gayet iyi biliyoruz. Bizlere verilen emekler ve bizim verdiğimiz emekler karşılığını muhakkak bulacaktır!
Buralardan edindiğimiz tecrübelerle Sincan’daki çalışmalarımız daha da sağlıklı bir şekilde devam edecek.
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçilerin Birliği!
Yaşasın Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği’nin Sınıf Mücadelesi!
İstanbul UPS İşçileri Direnişte!
Yaşasın 1 Mayıs! Biji Yek Gulan!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...