Buradasınız
Sincan’da 1 Mayıs Çalışmaları
Tuzluçayır’dan UİD-DER üyesi bir işçi
Uzun zamandır İşçi Dayanışması bültenimizi bölgedeki sınıf kardeşlerimize ulaştırıyor, bülten içeriğiyle ilgili konuları sınıf kardeşlerimizle paylaşıyor ve olumlu yanıtlar alıyoruz. Ankara’nın en büyük sanayi bölgesine (Sincan Organize Sanayi Bölgesi) yakınlığıyla bilinen Sincan, büyük bir işçi semti. Devlet eliyle özellikle sınıf bilincine kapalı bir alan olarak tutulmaya çalışılıyor. Ama bizler din, dil, ırk gözetmeksizin sömürünün ve sermayenin saldırılarına karşı işçi dostlarımıza sınıf bilincini taşımaya devam edeceğiz.
Tüm bunlar yaşanırken sınıf gündeminde önemli bir yere sahip olan 1 Mayıs’ın çalışmalarını Mamak’ta olduğu gibi Sincan’da da sürdürdük. 1 Mayıs afişlerimizi Sincan’ın önemli noktalarına yapıştırdık. Bu bölgede özellikle sanayi işçilerinin kullandıkları güzergâhları seçtik ve böylece sınıf kardeşlerimizin ilgisini “1 Mayıs’ta Fabrikalardan Alanlara” şiarıyla çekmeye çalıştık. Bu yıl özellikle bölgede kolluk güçleri tarafından sıkı bir gözetim altında afişleme yapılmaya çalışıldı. Afiş çalışmalarımıza çeşitli engeller yaratılmaya çalışılsa da yapmamız gerekeni yaptık ve örgütlü bir şekilde hareket ederek bunları boşa çıkarmayı başardık.
Devletin kolluk kuvvetleri bizlere her daim engel olmaya çalışacak, bizler de bu engelleri pratik bir şekilde boşa çıkaracağız. Onlar sınıf kardeşlerimizle bağlantılarımızı kesmeye çalışacak, bizler ise inatçı tutumlarımızla bu bağlantıları daha da sağlam bir duruma getireceğiz! Bizler sınıf bilinçli işçiler olarak ne yapmak istediğimizi gayet iyi biliyoruz. Bizlere verilen emekler ve bizim verdiğimiz emekler karşılığını muhakkak bulacaktır!
Buralardan edindiğimiz tecrübelerle Sincan’daki çalışmalarımız daha da sağlıklı bir şekilde devam edecek.
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçilerin Birliği!
Yaşasın Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği’nin Sınıf Mücadelesi!
İstanbul UPS İşçileri Direnişte!
Yaşasın 1 Mayıs! Biji Yek Gulan!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...