Türk Metal A.Ş.
Türk Metal üyesi bir işçi
Merhaba dostlar. Geçenlerde Radikal gazetesinin ekonomi sayfasında bir yazı okudum. Bu yazının biz işçileri ilgilendirdiğini düşündüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.
Yazının başlığı “İşçi Veren A.Ş.” idi. Türk Metal sendikası ve patron örgütü MESS ortaklığıyla kurulan bir şirket, metal işkolu ve otomotiv sanayi işçilerine mesleki eğitim yeterlilik sertifikası verecekmiş. Bu sertifikalar için bir sınav düzenlenecek ve bu sınav ücrete tâbi tutulacak. Bu ücretler de işçinin cebinden çıkacak. Sınav, ilk girişte 550 lira artı %18 KDV, sınav tekrarı durumunda ise 500 lira artı %18 KDV şeklinde ücretlendirilecekmiş. Yani bu sınav için cebimizden asgari ücrete yakın bir para çıkacak. Bir işçi sendikasının bir şirket gibi işçilerin parasını sömürmesini şiddetle kınıyorum. İşçi sendikasının görevi üye işçilerini bilinçlendirmek, onların haklarını koruyup daha ileriye taşımak, yeni üyeler edinmektir. Bunları yapması gereken Türk Metal çetesi yine işbaşında ve yine işçileri satıyor. Bizler her ay sendika aidatı ödeyen işçileriz. Peki, bu sendika aidatları ne oluyor? Biz işçilerin parasıyla oteller ve gayrimenkuller alınıyor. İşte Türk Metal’e ait bazı otel ve gayrimenkuller; Büyük Anadolu Didim Resort, Büyük Anadolu Ankara Otel, Büyük Anadolu Hotel Girne, Büyük Anadolu Otel Ereğli, 21 ilde ve Girne’de gayrimenkuller... Peki, bizim aidatlarımızla yapılan bu otellere biz işçiler girebiliyor muyuz? Bu otellere gidebilmek için bizden para isteniyor. Sendika üyesi olduğumuz için güya indirim yaptıklarını söylüyorlar. Bu otellerde tatil yapmak üzere sınırlı sayıda işçi seçiliyor. Sendikanın ya da daha doğrusu çetenin işçilerden ücret almasının sebebi de otelin gelir-giderlerinin dengede tutulmasıymış. Yalana bakın!
Bizler tabanda örgütlenip bilinçlenmedikten sonra, sendika bürokratlarına tabandan baskı uygulamadıktan sonra bu haydutlar sendikalarımızı kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya devam edecekler. Baskı uyguladığımız takdirde, işçiler ne isterse sendikacılar onu yapmak zorunda. Yeter ki biz işçiler ne yapmak istediğimizin farkında olalım!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...