Buradasınız
1 Eylül Barış Mitingine Çağrı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
DİSK İstanbul Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB, TTB, İHD, HDK, ÖDP, HALKEVLERİ, TKP 1920 ve UİD-DER; 27 Ağustosta ortak bir basın açıklaması yaparak 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenecek mitinge çağrı yaptılar.
Taksim TMMOB’da yapılan basın açıklamasında ortak bildiriyi tertip Komitesi Başkanı Atilla Özdoğan okudu. Çağrıda şu hususlar dikkat çekti: “Ortadoğu’ya emperyalist müdahaleye, Suriye ile savaşa ‘hayır’ diyenler; Kürt sorununun demokratik, eşit haklara dayalı barışçıl çözümünü isteyenler; barıştan, kardeşlikten yana olanlar, eşitlik ve adalet arayanlar; emek, demokrasi ve özgürlük için mücadele edenler; yaşamak ve yaşatmaktan yana olanlar; Dünya Barış Günü’nde güçlerimizi birleştiriyoruz. Türkiye’de ve bölgede barış, eşitlik ve özgürlük içerisinde, kardeşçe bir arada yaşam talebiyle 1 Eylül Barış Mitingini birlikte düzenliyoruz.”
Açıklamada,1 Eylül 1939’da Hitler’in başında olduğu faşist Almanya’nın Polonya’yı işgali ile başlayan 2. Dünya Savaşında 52 milyon insanın hayatını kaybettiğini, 1946’dan bugüne yaşanan bölgesel ve iç savaşlarda 25 milyona yakın insanın öldüğünü, 40 milyonun üzerinde insanın yaşadıkları topraklardan zorla çıkarıldığını, Türkiye’de ise son 30 yıl içerisinde on binlerce insanın hayatını kaybettiğini, yüz binlerce insanın zorla yaşam alanlarını terk etmek zorunda bırakıldığını hatırlatıldı.
Kürt sorununun hâlâ kanayan bir yara olmaya devam ettiği ifade edilen açıklamada, şöyle dendi: “AKP hükümeti sadece komşu devletlerle sorunlu ve savaşa girmeye yatkın bir hükümet olmakla kalmıyor, içeride de çatışma sürecinden savaş koşullarına doğru hızla yol alıyor. Kürt halkına, Alevi yurttaşlarımıza, işçilere, çevresine ve yaşam koşullarına sahip çıkan emekçilere ve köylülere, kadınlara, gençlere bütün ilerici güçlere karşı başlatılmış bir saldırı ve çatışma süreci yaşanıyor.” Basın metninde şu hususlara de değinildi: “Bu gelişmeler karşısında tüm halkımızı duyarlı olmaya, savaşa kışkırtıcı ve düşmanlaştırıcı politikaları mahkûm etmeye, Kürt halkının özgürlük, Alevilerin eşitlik, işçi ve emekçilerin hak mücadelesinin yanında durmaya çağırıyoruz. Dünyada ve Türkiye’de ekilen nefret tohumlarına, halklar ve inançlar arasında yaratılan düşmanlığa karşı barış istiyoruz. 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile ülkenin her köşesinden barışa dair çağrılarımızı yapmak üzere buluşmak, barışın hepimiz için en onurlu ve insanî çözüm olduğunu bir kez daha haykırmak istiyoruz. Halklarımızın taleplerini karşılayan, hak ve özgürlüklerin teminatı olacak demokratik bir anayasa için, özgürlük, eşitlik ve barış için buluşuyoruz. Irkçılığa, ayrımcılığa, militarizme ve savaşa ‘hayır!’ demek için buluşuyoruz. Savaş Değil Barış, Ölüm Değil Yaşam!”Ortak basın metninin okunmasından sonra sözü HDK Milletvekili Levent Tüzel aldı. Türkiye’nin adım adım savaşa sürüklenmek istediğini söyleyen Tüzel, bundan AKP hükümetinin sorumlu olduğunu ifade etti. Tüzel, AKP’nin ABD ile kol kola girerek Ortadoğu’daki pastadan ve Suriye’den pay kapma derdinde olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Antep’in aydınlatılmasını istiyoruz. Buralarda neler oluyor? Hükümet bunu bize açıklamalıdır! El-Kaide tipi örgütlere ev sahipliği yapılarak halklar arası dostluğun, birlikteliğin önüne geçilmektedir. AKP hükümetinin bu provakatif kışkırtıcılığına karşı birleşmek, el ele vermek, bizi bekleyen emperyalist savaşa karşı sesimizi yükseltmemiz gerekir. Ezilen bütün Türkiye halkları, emekçileri Dünya Barış Günü’nde toplu olarak meydanlarda birleşmelidir.”
DİSK İstanbul Temsilcisi Önder Atay da söz alarak Antep’teki saldırıyı kınadı ve AKP’nin sorumlu olduğu bu insanlık dışı saldırının nedenini yeni bir rejimin tesis edilmeye çalışılması olarak değerlendirdi; emekçilerin bu rejime karşı, barış için mücadele etmesi gerektiğini söyledi.
Basın açıklaması, Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak olan 1 Eylül Barış Mitingi’nin ırkçılığa, gericiliğe, savaşa karşı barışın dillendirilmesi için bir fırsat olduğunun altı çizilerek bitirildi.
Türk Metal A.Ş.
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...