Buradasınız
UİD-DER’in 1 Mayıs Şenlikleri Tuzla’dan Başladı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER’in bu seneki 1 Mayıs şenlikleri 14 Nisanda Tuzla’da başladı. Tuzla temsilciliğinde yapılan şenliğe çeşitli sektörlerden sendikalı ve sendikasız pek çok işçi katıldı. Genel-İş İstanbul 1 Nolu Şube yönetimi ve işyeri temsilcileri ile Koop-İş ve Petrol-İş işyeri temsilcileri de şenlikte yerlerini aldılar.
Mücadele şiirlerinin, şarkıların ve marşların yer aldığı şenlikte yapılan sunumda, slâytlarda ve videolarda 1 Mayıs’ın işçi sınıfı için tarihsel anlam ve önemi ortaya kondu. 1 Mayıs’ın doğuşu ve geçmişten günümüze taşınması üzerinde duruldu. Türkiye’de tüm baskı ve yasaklamalara rağmen işçilerin 1 Mayıs’a sahip çıktığına vurgu yapıldı. 500 bin kişilik 1977 1 Mayıs’ının görkemli görüntüleri izlendi ve oradan günümüzle bağ kuruldu.
Sunumda, kapitalizmin küresel ölçekte krizde olduğu, sistemin çürüdüğü ve işçi sınıfının başka bir dünya istediği vurgulandı. Bu sözlerin salondan yoğun alkış alması, emekçilerin özlemlerinin ifadesiydi. Krizin bedelini ödemek istemeyen ve sermayeye karşı mücadele eden onlarca ülkeden işçilerin görüntüleri salonda büyük etki yarattı. Bangladeş’ten Mısır’a, Tunus’tan ABD’ye, Yunanistan’dan Hindistan’a, Güney Afrika’dan Kolombiya’ya kadar onlarca ülkede eylemler yapan işçiler, “krizin bedelini patronlar ödesin, patronları istemiyoruz” diye haykırıyorlardı. Türkiye’deki işçi mücadelelerinin de yer aldığı görüntüler, işçi sınıfının uluslararası bir sınıf olduğunu, sorunlarının ve çözümlerinin de aynı olduğunu çarpıcı bir şekilde gösteriyordu. Sunum boyunca umuda, mücadeleye ve yeni bir dünya kurma arzusuna vurgu yapıldı. Şiirler, şarkılar ve marşlar yoğun alkış aldı ve duygusal anlar yaşattı. UİD-DER’in, yürüttüğü kampanyalarla işçi sınıfının sorunlarına sahip çıktığı, duyarlılık yarattığı ve işçileri örgütlediği de etkinlikte anlatıldı. Kıdem tazminatına, iş saatlerinin düşürülmesine ve ücretlerin yükseltilmesine dair kampanyaların ne denli etkili olduğu ifade edildi. UİD-DER’in, bu 1 Mayıs’a “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyasıyla hazırlandığı belirtilirken; taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya, kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına, uzatılan iş saatlerine, düşük ücretlere, durmayan iş cinayetlerine karşı 1 Mayıs’ta birlik olma, işçi sınıfının gücünü ortaya koyma çağrısı yapıldı. Kürt halkının taleplerinin karşılanması ve barışın sağlanması istendi.Şenliğin sonunda peş peşe işçi ezgileri söylendi ve büyük bir coşku yaşandı. Etkinlik bittiğinde salondaki alkış dakikalarca sürdü. Bahçede söylenen türküler ve çekilen halaylarla 1 Mayıs sabahında buluşmak üzere şenlik sona erdi.
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...