Yaşasın 1 Mayıs
Gazi Mahallesi’nden bir sağlık emekçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
1 Mayıs işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak bir kez daha coşkuyla kutlandı. Bundan tam 150 yıl önce Amerikan işçi sınıfının yaktığı kızıl ateş yeniden alevlendi. 1 Mayıs’ın tarihsel önemini kavramak, anlamak, anlatmak gerekir. 1 Mayıs 1886’da işçiler uzun çalışma saatlerine, artan baskılara karşı greve gittiler ve 8 saatten fazla çalışmayacaklarını haykırdılar ve bu tarihten itibaren 1 Mayıs dünya işçilerinin sahiplendiği ortak bir mücadele günü olarak tüm dünyada kutlanmaya başlandı. 8 saatlik işgünü talebinin zaferle sonuçlanması verilen mücadelenin önemini bir kez daha göz önüne çıkartıyor.
Geçmişini, tarihini bilmeyen bir işçi sınıfı geleceğini nasıl inşa edebilir ki; geçmişin deneyim, kazanım ve tarihinden öğrenilecek dersler ile geleceğe yürüyebiliriz. İşte 1 Mayıs’ın anlamını ve önemini bu noktadan kavramalı ona sahip çıkmalıyız. 1 Mayıslar bize şunu gösteriyor ki işçiler örgütlenmeden, bir arada durmadan, birlik olmadan hiçbir haklarını elde edemiyor. İşte bu temennilerle 2015 1 Mayıs’ını mücadele örgütümüz UİD DER ile karşıladık.
UİD DER’in adeta bir gelincik tarlasını andıran görkemi ile doldurduk miting alanını. Derneğimizin disiplinine yakışan bir coşkuyla selamladık 1 Mayıs’ı. Çünkü biliyorduk ki sadece Türkiye topraklarında değil; dinleri, dilleri, ırkları, renkleri farklı ama çıkarları aynı olan dünyanın bütün işçileri, bütün ezilenleri olarak aynı özgür geleceğe yürümekten, örgütlenip bir araya gelmekten başka bir çıkar yolumuz yok. İnsanlığı çürümeye iten kapitalist sömürü düzeninden kurtulmanın, onu tarihin çöp sepetine göndermenin yolu kapitalizmi tüm dünyada yok etmekten, süpürmekten geçiyor. Bunu da ancak bir şekilde yapabiliriz; kapitalizme karşı işçi sınıfının örgütlü mücadelesini yükselterek, o kızıl güne olan inancımızı kızıl bayrağımızla beraber yükselterek. UİD DER bu bilinçle yürüyor ve mücadelesini yükseltiyor.
Dünyanın tüm ezilenleri ve işçileri olarak bizler 1 Mayıs gibi anlamlı bir güne sahip çıkmalı, onu yaşatmalıyız. 1 Mayıs 1886’da yakılan ateş sönmedi, sönmeyecek.
YAŞASIN 1 MAYIS
YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ
DÜNYANIN BÜTÜN İŞÇİLERİ BİRLEŞİN
İşçi Sınıfı Gücüne İnanmalıdır
Gebze’de 1 Mayıs’ı Coşkuyla Kutladık
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.