Buradasınız
1 Mayıs’a UİD-DER’le Katılmanın Gururu
Esenler’den bir çorap işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
1 Mayıs günü idi. Sabahın erken saatlerinde uyandım o gün. Öylesine heyecanlıydım ki, ben kendimi hiç böyle kıpır kıpır hissetmemiştim daha önce. Uzun uzun satırlar yazıp diğer mektuplara haksızlık etmek istemem. Belki herkes kendi örgütünden gurur duyar ama ben fazla mütevazı olamayacağım bu konuda. Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER) benim 1 Mayıs alanında olmamın en güzel sebebiydi. Bana böylesi bir günün önemini ve anlamını ne annem ne babam ne de bir başkası anlatmıştı. Ben bütün bilincimi ve alanda haykırdığım taleplerimi, attığım sloganların hepsini UİD-DER’e borçluyum. Belki çok sıradan gelecek laflarım ama gelirse gelsin be kardeşim. Aynı duyguları o alana çıkan binlerce işçiyle yaşadık biz. Yüreklerimiz aynı duyguyu hissediyor, dillerimiz aynı öfkeyi ve umudu söylüyordu. Patronlara inat çıktık sokağa, alanlara sığmadık taştık adeta. İnanılması çok zor ama bu duyguyu öylesine yüreğimde hissettim ki… Gün gelecek işçilere bütün alanlar dar gelecek, buna sınıfım adına inanıyorum. Her sene katlanarak artan bu sevincim ve heyecanım bu sene birkaç katına çıktı. Alanda UİD-DER’i tanımayan işçilerin bizlere “cahilliğimizi mazur görün, UİD-DER ne demek” diye sormaları, gençlerin “resimlerinizi çekebilir miyiz” demeleri, “ne güzel sizin gibi gençleri bu alanda görmek” demeleri, İşçi Dayanışması bültenimize pürdikkat kesilmeleri, attığımız sloganlara ve söylediğimiz marş ve türkülere tempo tutup alkışlamaları, bir kez daha kendimizle ve çalışmalarımızla gurur duydurdu bana. Belki dünya kadar bilgiye sahip değilim, belki yaşça küçüğüm daha ama biliyorum ki altın bir bileziğim var kolumda, çünkü ben örgütlüyüm. Çünkü ben 1 Mayıs’a UİD-DER’le katılmanın gururunu, faklılığını defalarca yaşamak isteyen UİD-DER’li bir işçiyim. Örgütlü olmak, örgütlü davranmak insana çok şey katıyor. Örgütlü olun, bilinçli olun, siz siz olun.
Daha günlerce hep o ses kulağımda yankılanacak, o 1 Mayıs Marşını hep birlikte söyleyişimiz ve günlerce bunu konuşacağız. Şimdiden bir sonraki 1 Mayıs’ı iple çekiyorum. Alanlarda tekrar buluşmak üzere dostlar. Kendinize iyi bakın, örgütlü kalın, hoşcakalın!
Örgütlüysek Her Şeyiz, Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
UİD-DER Bir İşçi Okulu!
O Kürsüler Biz İşçilerin Olacak!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...