Buradasınız
Bant Boru-İleri Elektrokimya Patronu İşten Attığı İşçileri Görünce Tutuştu
UİD-DER’li bir kadın metal işçisi!
Öğlen vakti UİD-DER’li işçiler olarak, İleri Elektrokimya işçilerinin ziyaretine gitmek için toplandık. İşyeri uzak olduğu için direnişçi işçilere yemek ayarlayıp yanımıza aldık. GOSP dolmuşuna binip hep beraber direniş yerinin yolunu tuttuk.
Dolmuştan inip direnişçi arkadaşların yanına giderken gördük ki, arkadaşların yanlarından geçen araçlar işleri gereği duramasalar da, geçerken işçilerle dayanışma kornaları çalıyorlardı. Bu durum da hem direnişçi işçiler için hem de bizler için sevindiriciydi. Çünkü onların direnişi bizim direnişimiz demektir. Bizler diğer işçilerle birliksek eğer hayatta varız demektir.
Yürüyerek arkadaşların yanına vardık. Hepimiz tokalaştık ve götürdüğümüz yemekleri yemeleri için sırayla “Haksızlıklara ve Kuralsız Çalışmaya Karşı, İleri Elektrokimya’da Direnişteyiz!” pankartını ellerinden gururla alıp bizler tuttuk bir süre. Ve sohbet etmeye başladık arkadaşlarımızla. Derken GOSB’un güvenlik görevlisi gelip kalabalık ziyaretçi sayısına bakarak “Bu kalabalık ne böyle, sizde mi işten atıldınız? Bu kadar değildiniz siz!” dedi. Ziyaretçi olduğumuzu söyleyince, “tamam siz bari atılmayın” deyip gitti.
Sohbetimiz hayli ilerlemişti ve çoğu arkadaşımızın iş saati gelmiş olduğu için ayrılmak zorunda kaldılar. Ama benim henüz sürem vardı. Ben de UİD-DER’li bir kadın metal işçisiyim ve arkadaşlarıma sonuna kadar destek verdiğimi işçi dostlarıma ve düşman patronlara karşı göstermek için iş saatim gelene kadar bekledim. Onlar termosla yanlarına almış oldukları çayı yudumlarken yine zaman zaman pankartlarını ben tuttum.
Arkadaşlar kâğıt üzerinde Bant Boru bünyesinde çalıştırılıyor göründüklerini ve bu pankartla Bant Boru fabrikasının önünde de durmaları gerektiğine karar verdiler. Fabrikanın giriş kapısına doğru ilerlerken fark etmiş olmalılar ki patron hemen idareden birini ve güvenliği kapıya gönderdi. Ben elimdeki fotoğraf makinesi ile resimlerini çektiğimde daha bir tutuştular ve bizi uzaklaştırmaya çalıştılar. Direnişçi işçiler patronun gönderdiği kişiye iki fabrikanın da patronunun kim olduğunu sordular. Cevap alamadılar. Bizi uzaklaştırmaya çalışırlarken bir yandan da “Sizin pankartınızda Bant Boru yazmıyor, üstelik burada duramazsınız” diyorlardı. Ben de “Neden bu kadar öfkeleniyorsunuz ki? Onlar işsiz kalmış ve haklarını arıyorlar. Hem herkes biliyor artık buradaki direnişi, saklanacak bir şey yok. Sen neden bu kadar öfkelisin, aynı şey senin başına gelemez mi? Seni mağdur edemez mi patron? Sen görmezden gel işine bak” dediğimde, “biz de emir kuluyuz, bizi zor durumda bırakmayın. Patron sizi gördüğü için beni gönderdi” dedi. Biz de bir resim alıp gideceğimizi söyledik. Bant Boru idare personeli dirense de biz girişteki fotoğrafımızı pankartın iki ucundan tutan direnişçi arkadaşlarımızı da kareye alarak çektik. Ve daha sonra İleri Elektrokimya işletmesine doğru tekrar geri yürüdük.
İşçilerin paydos ve vardiya teslim alma saatleri yaklaşmıştı. Bir süre sonra servis içeri girdi ve işçileri fabrikanın içinde indirdi. Fakat servisten inen işçilerin bir bölümü İleri Elektrokimya ile Bant Boru arasındaki tel örgüden eşit oranda sayı ile her iki firmaya da geçtiler. Çıkışları beklediğimizde de sonuç aynı idi. Bant Boru fabrikasından paydos eden işçiler tel örgüden İleri Elektrokimya fabrikasına gelip servise bindiler. Ben de böylece bire bir tanık olmuş oldum. Gebze civarındaki birçok patron bunu bilse de birçok işçi bilmiyor. Ta ki o işyerine girip çalışmaya başlarken haksız yere baskıya, yasalara aykırı saldırılara uğrayana dek.
Değerli işçi kardeşlerim, İleri Elektrokimya fabrikasındaki direnişçi işçi kardeşlerimiz sizlerin dayanışma ve desteğiyle daha yakın bir sürede kazanımlarına ulaşacaklardır. Yalnız onlar değil aslında direnişte olan işçiler; Türkiye’nin dört bir yanında patronların saldırılarına karşı tepkiler artmakta. Direnişe yarın sizlerden biri de çıkabilir. Siz diğer işçi dostlarımızın da direnişlerinizde güçlü durabilmeniz için, şimdiden var olan direnişleri ziyaret ederek sınıf dayanışmasını ve dostluğunu geliştirmeniz gerekir. Yani sınıfımızın aile fertlerini hep birlikte sahiplenmemiz gerekir. Şimdiden direnişe giden yolda yolunuz açık olsun.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...