Buradasınız
Biz mi onları izliyoruz, yoksa onlar mı bizi?
Aydınlı’dan UİD-DER üyesi bir grup genç işçi
İstanbul’un birçok yoksul semtinde olduğu gibi, Aydınlı’da da biz işçi ve emekçiler için yaşam zor ve çileli. Sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmak, kendimizi geliştirmek istediğimizde, bu koşulların olumsuzluğu ile karşılaşıyoruz. Çünkü UİD-DER’den önce, ne böyle bir alan vardı ne de bunu oluşturacak kişiler. Etkinliklere katılmak için zaman, yol ve maddi imkânlarımızı zorlamamız gerekiyordu. Yani biz işçi ve emekçiler için yeri geldi mi bu bölge hapis hayatı oluyordu. Bu koşullar içinde çoğumuz vakit yokluğundan şikâyet ederek kendini hayatın akışına teslim etti, ama sonunda, durumun böyle sürmemesi için birlikte olduğumuz duyarlı arkadaşlarla UİD-DER çatısı altında birleştik.
Uzun zamandır içinde bulunduğumuz derneğin tiyatro çalışmasında eğitim aldıktan sonra ilk kez “medya” konulu bir oyunu gösterime sunduk. Bu günlere gelmek hiç kolay olmadı. Bu çalışmaya başladığımız ilk zamanlarda bir sahnemiz bile yoktu. Sonra hepimizin kolektif çalışması ve emeğiyle önce sahnemizi, ışık sistemimizi ve kulisi yaptık. Büyük emekler harcadığımız bu uzun sürenin sonunda da güzel bir oyun sergiledik.
Oyunumuzda medyanın en büyük halkası olan televizyonun hayatımızda nasıl bir yeri olduğunu seyirciye en iyi şekilde anlatmaya çalıştık. Televizyonun bizi nasıl kapitalist sistemin devamlılığını sağlayacak bireyler haline getirdiğini, düşüncelerimizin aslında bizim olması gereken düşünceler olmadığını, zamanımızı nasıl boşa harcadığımızı, “biz mi onları izliyoruz yoksa onlar mı bizi izliyor” dedirtecek bir oyun sergiledik. Gelen güzel eleştiriler anlatmak istediğimizi verebildiğimizin bir ifadesiydi. Biz işçi ve emekçiler azimle ve elbirliğiyle çalıştığımızda yapamayacağımız hiçbir şeyin olmadığını pratikte bir kez daha gördük. Artık görevimizin bilincindeyiz; daha çok çalışmak ve örgütlü mücadeleyi yükseltmek!
Şiir, şarkı, marşlarla yeni yıla ...
Bu bir ışık dünyaya yayılıyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...