Buradasınız
Biz Uluslararası Bir Sınıfız!
Sancaktepe’den bir UİD-DER üyesi
UPS işçileri 180 günü aşkın direnişteler. Bu direniş, pek çok bakımdan önemli. Patronların işçilere dönük saldırılarından biri de taşeronluk sistemidir. UPS direnişi bu bakımdan önem taşıyor. Taşeron işçilerin kadrolu işçilerle eşit haklarla sendikalı olarak işlerine geri dönmesi için mücadele veren UPS işçileri, beraberlik içinde “ya hepimiz, ya hiçbirimiz” diyerek direnişlerini sürdürmekteler.
Direnişi daha da anlamlandıran bir başka nokta ise uluslararası bir boyuta sahip olması. UPS tüm dünyada faaliyet gösteren bir şirket. Bu sebeple UPS direnişçileri, diğer ülkelerdeki sendikalardan ve UPS işçilerinden de destek görmekteler. Bu durum işçi sınıfının uluslararası dayanışmasının ne derece elzem olduğunu ortaya koymaktadır. UPS işçilerinin yaptığı basın açıklamasına ITF’in destek vermesi, Hollanda’dan gelen tarım işçileri sendikasının katılması ve diğer uluslararası sendikaların katılması dayanışmanın uluslararası boyutunu gözler önüne sermekteydi. Hollanda’dan gelen temsilciler Türkiye’deki UPS direnişine gönül desteklerini Aleksandra aracılığıyla gönderdikleri kartpostallarla ölümsüzleştiriyorlardı. Bunlardan bir tanesini de ben aldım. Benim için ömür boyu saklayacağım anlamlı bir hediyedir. Kartın ön yüzünde direnen işçiler sembolize edilmiş, “Direne direne kazanacağı!” sloganı yazılmış. Arka tarafında ise, “Değerli sendikacı kardeşlerim, bu kartla sizin sendikal haklar için başlatmış olduğunuz bu onurlu direnişi destekliyorum. Ayrıca Amerika’da bulunan UPS’nin büyük patronu Scott Davis’e de bu karttan gönderdim. Kartta Türkiye’deki UPS içinde olan durumu kınadığımı belirttim. Selamlar” yazılıydı.
Mücadele veren sınıf kardeşlerimiz için ne yapabiliriz? Onları yalnız bırakmamalıyız örneğin. UİD-DER bu konuda elinden geleni yapıyor, bir üyesi olduğum derneğimiz direnişleri destekliyor ve ziyaretler düzenliyor. Etrafımızda olup bitenlere sessiz kalmamalıyız. Mücadele eden, talepleri uğruna direnen sınıf kardeşlerimizi desteklemeli, savunmalı ve bu bilinçten yoksun olan kardeşlerimizi de uyandırmalıyız. İşçi sınıfının bilinçli ve duyarlı birer neferi olmalıyız. Ta ki tüm dünyada sınıf bilincini ve değerlerimizi yükseltene değin…
Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadelesi!
Yaşasın İşçilerin Uluslararası Dayanışması!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...