Buradasınız
Havalimanı İşçilerinden Basın Açıklaması
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşten atılan havalimanı işçileri basın açıklaması yaptılar. Sabiha Gökçen Havalimanı dış hatlar terminali önünde toplanan işçilere siyasi partiler, Esenyurt’ta direnişte bulunan belediye işçileri ve pazar esnafı, Sinter Metal işçileri, HSGGP temsilcileri ve UİD-DER üyesi işçiler destekte bulundu.
Hava-İş sendikasına üye oldukları için işlerine İSG patronları tarafından son verilen işçiler, mücadelelerinin 32. gününde aileleriyle birlikte basın açıklaması düzenlediler. Basın açıklamasına destek veren kurumların kısa destek konuşmalarının ardından sözü Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin aldı. Ayçin, havayolu şirketlerinin sendikanın Aralık ayında yapılacak genel seçimlerine müdahale ederek kendisinin “kellesini” istediklerini belirtti. Sabiha Gökçen Havalimanında işten atılan sendika üyesi işçilerin yerlerine deneyimsiz, geçici işçi alındığını belirterek, havayolunda “katliama” imza atıldığını vurguladı. Ayçin, sendikanın yetki kararının Ankara’da bürokratik engellere takılmasını eleştirerek, “hiçbir engel bizi mücadelemizden caydıramayacak” dedi.
Basın açıklamasının ardından işçiler toplu halde İSG Müdürlüğü önüne kadar sloganlarla yürüdüler. Yürüyüş boyunca sık sık “Sendika Hakkımız Engellenemez!”, “İşten Atılmalar Yasaklansın!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganları atıldı. İşten atılan işçilerin basın açıklaması alkışlı protesto ile son buldu.
İşçi Aileleri Eşlerinin Yanında!
Havalimanında çalışan birçok işçi basın açıklamasına aileleriyle katıldı. 5 yıldır havalimanında çalışan bir işçinin eşi, bizimle konuşmak isteyip taleplerini dile getirdi. İşçi eşi ilk olarak eşinin ve bütün işçilerin işe alınmasını talep etti. İşsizliğin kendi hayatlarını çok zor duruma soktuğunu ama her şeye rağmen eşlerini destekleyeceklerini söyledi. Yapılan basın açıklamasına destek amacıyla gelen işçilerin desteğinin kendilerini mutlu ettiğini, moral verdiğini belirtti. Bütün işçilerin destek ve dayanışmasını beklediğini söyleyen işçi eşi, ne de olsa bir elin nesi var iki elin sesi var dedi.
Esenyurt’ta Bülten Dağıtımımız
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...