Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
İşçi Arkadaşlarımızın Bizler İçin Hazırladığı Oyunları İzledik
Söğütlüçeşme’den bir işçi
UİD-DER İşçi Tiyatrosunun hazırlamış olduğu oyunları Aksaray Su Gösteri Merkezinde 250’yi aşkın işçi ve işçi ailesiyle beraber izledik. Önce sahneyi, yapılan haksızlıklara karşı direnen işçiler aldı. Akkardan, Brillant, Rimaks, UPS, İleri Elektrokimya işçileri sırayla söz alarak yaşadıkları deneyimleri özetle bizlere anlattılar. Direnişçi işçilerin deneyimlerini kendi ağızlarından duymak önemli ve güzeldi.
Ve sıra işçi arkadaşlarımızın bizler için hazırladıkları oyunlara geldi. Önce “Alışveriş Canavarı” adlı oyun geldi sahneye. Oyunda bizlerin zar zor kazandığımız üç kuruş parayı cebimizden almak için bizleri nasıl alışveriş canavarına çevirdiklerini izledik. Sonrasında “İşsiz Adam” geldi. Biz işçilerin işsiz kaldığında düştüğü cendereyi anlattı. Sonra kısa bir ara verildi. Arada geçen sohbetlerde ben bu anı yaşamıştım diyenler oldu. Bu sefer tiyatroda önceki oyunlara göre daha değişik bir şey vardı. O da tiyatrocu arkadaşların çekmiş olduğu hayatın içinden kareler. Bu görüntüler oyunla iç içe girmişti ve etkileyiciydi.
Aranın ardından “Hırsız ve Çanta” sahnedeydi. Bir adamın polisin yanlış anlaması sonucu düştüğü komik durumu ve hayattan beklentisi olmayan bu adamın UİD-DER’le tanışmasını gördük. Son oyun olarak, UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğunun tersanelerde iş cinayetlerinde kaybettiğimiz işçi kardeşlerimizin anısına hazırladıkları “Tersanede Ölüm Var!” sahnedeydi. Oyun, sahneye yansıyan görüntüsü, sahneye kurulan çalışma alanıyla gerçekten tersaneyi andırıyordu. Sahnede çok yoğun bir emek vardı. Son sahne gelip de tersane işçisi ölünce, sanki gerçekten benim ailemden biri oracıkta ölmüş gibi hissettim. Oyunun sonunda sahneye yansıtılan görüntüde “Örgütsüzlük Öldürüyor” yazısı ve salondaki işçilerin sahnedeki işçileri ayakta alkışlaması duyguları taşıran son damla olmuştu. Gözümden yaşlar süzülmeye başladı. Sadece benim değil salondaki birçok sınıf kardeşimin de gözünden yaşlar akmaya başladı.
Evet, 24 Ekim Pazar günü UİD-DER biz işçilere, işçilerin ÖRGÜTSÜZLÜKLERİNİN ÖLDÜRDÜĞÜNÜ gösterdi. Salondan “Yaşasın sınıf dayanışması” ve “UİD-DER yürüyor mücadele büyüyor” sloganları yükseldi. En sonda UİD-DER adına dernek başkanımız Bayram Yılmaz söz alarak işçileri UİD-DER’de örgütlenmeye çağırdı.
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...