Buradasınız
Rimaks İşçileri Olarak, İşçiden İşçiye İşçinin Diliyle Tiyatro Etkinliğine Katıldık
Bir grup Rimaks işçisi
Selam arkadaşlar. Biz bir grup Rimaks direnişçisiyiz. Biz 17 Ekimde UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğunun hazırlamış olduğu tiyatro gösterisine katıldık. Tek kelimeyle muhteşemdi diyebiliriz. Bu sayede, işçilerin isteyince ve birlikte hareket edince neler yapabileceğini kendi gözlerimizle gördük. UİD-DER’li işçi arkadaşlarımızın her biri 8-10 saat değişik sektörlerdeki fabrikalarda çalışmalarına rağmen, usta tiyatroculara taş çıkaracak oyunlar sergilediler. Belki inanmayacaksınız ama tiyatro hocası bile bir işçi.
Oyunlara gelecek olursak: Arkadaşlarımız, hepimizin çalıştığı yerlerde yaşadığımız sorunları hem güldürerek hem düşündürerek anlattılar. Örneğin “Alışveriş Canavarı”; hepimiz alışverişe gidince cebimizde biraz para kalsın diye istediğimizi değil de zorunlu ihtiyaçlarımızı almak zorunda kalmıyor muyuz? Ama beri taraftan televizyonlardan sürekli tüketmemiz için kışkırtılıyoruz. Oyun sürekli tüketme propagandasına bir eleştiri getiriyordu. “Hırsız ve Çanta” adlı oyun ise çokbilmiş, gülünç polislerle dalga geçiyor ve polis baskısına dikkat çekiyordu. Diğer bir oyun, “Tersanede Ölüm Var” idi. Tersanelerde ölüm, işçilerin üstünde bir kara bulut gibi dolaşmıyor mu? Geçtiğimiz günlerde Çiçek Tersanesi’ndeki bir arkadaşımız daha alınmayan önlemler nedeniyle iş kazası geçirdi ve yaşamını yitirdi. Ölenlerin sayısı 142’ye yükseldi. Bizim zorumuza giden, tersane patronlarının bu ölümleri işçilerin ihmalkârlığı olarak göstermesi. İş cinayetlerinde yaşamını kaybedenlere adanan oyun, ölümlere dikkat çekiyordu. Oyunların diğer biri de “İşsiz Adam”dı. Patronlar daha az maliyet daha fazla iş istiyorlar, işçi çıkartıyorlar. Sistem işsizlik üretiyor. İşsizler ordusu her geçen gün çoğalıyor. Oyun, işsizlikle gelen drama dikkat çekiyordu.
Peki, bunları kırmanın bir yolu yok mu?
Tabii ki var. UİD-DER’li işçi kardeşlerimizin de bize anlatmak istedikleri gibi örgütlü, birbirine sahip çıkan bir işçi sınıfı oluşturabilirsek, ölümleri durdurabilir ve işsizliğin yol açtığı dramların önüne geçeriz.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...