Buradasınız
İşçilerin Mücadele Örgütü UİD-DER Avcılar’daydı!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçi sınıfının mücadelesine inanan, bu mücadeleyi genişletmek, büyütmek için sabırla ter akıtan işçilerin mücadele örgütü UİD-DER, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. UİD-DER, işçi mahallelerinde, servis duraklarında, fabrikalarda, grev-direniş alanlarında yürüttüğü çalışmalarla, işçi sınıfının birliğini ve dayanışmasını büyütmek, patronlar sınıfının sömürü düzenine karşı verilen mücadeleyi ilmek ilmek örmek için çalışıyor.
21 Mayıs Cumartesi günü UİD-DER’li mücadeleci işçiler ve gençler Avcılar’daydı. Marmara Caddesi’nde yapılan bildiri ve İşçi Dayanışması gazetesi dağıtımıyla Avcılar, işçilerin sorunlarını ve bu sorunlardan kurtuluş yollarını konuştukları bir alan haline dönüştü. Özel istihdam büroları denilen kölelik bürolarının yasalaşmasından kıdem tazminatı gaspına, taşeron çalışmanın giderek yaygınlaşmasından iş cinayetlerine, işsizlikten yoksulluğa, haksız savaşlardan işçilerin sorunlarına karşı duyarsızlaşmasına kadar pek çok sorun sohbet konularını oluşturdu. UİD-DER’li mücadeleci işçiler, işçi kardeşlerini tüm bu sorunlara karşı birlik olmaya ve mücadele etmeye çağırdı. UİD-DER’in çalışmasını çok değerli bulduklarını ifade eden çeşitli sektörlerden işçiler sendikaların bu konuda yetersiz olduğunu ifade ettiler. Ayrıca dağıtım boyunca, Belediye-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan, Avcılar Belediyesi önüne direniş çadırı kurarak emeğine sahip çıkan taşeron temizlik işçilerinin verdiği mücadele ve bu direnişle dayanışmanın önemi anlatıldı.
Dağıtımda sohbet edilen pek çok işçi, hak gasplarından habersiz olduklarını, televizyonların ve gazetelerin bu gerçekleri gizlediklerini aktardılar. UİD-DER’li işçiler ise patronların medya organlarının bu gerçekleri bilinçli olarak gizlediklerini, işçilerin kendi medyalarından olaylara bakarak gerçekleri görebileceklerini aktardılar. Her ay düzenli çıkan İşçi Dayanışması, UİD-DER’in internet sitesini, sosyal medya hesaplarını işçilere ulaştıran UİD-DER’li işçiler, yaşadıkları sorunlara karşı duyarsız kalmayan ve mücadele etmek isteyen işçilerle ve gençlerle irtibat kurdular.
Avcılar Belediyesi’nde 3 işçinin daha işten atılması ve ücretlerinin 21 gündür yatırılmaması üzerine iş bırakarak işyerini terk etmeme kararı alan yaklaşık 400 işçinin, daha önce kurulan direniş çadırına gelmesiyle UİD-DER’li işçiler buraya bir ziyaret gerçekleştirdiler. UİD-DER’lileri alkışlarla karşılayan direnişçi işçiler “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Taşeron İşçisi Köle Değildir”, “Avcılar Uyuma İşçine Sahip Çık!” sloganlarını haykırdı. Direniş alanında çekilen halaylar, mücadele deneyimleri paylaşımları sınıf dayanışması ruhunu pekiştirdi. Yapılan hukuksuzluğa ve saldırılara karşı 24 saat işyerini terk etmeyen temizlik işçileri, 22 Mayıs sabah 08.30’da UİD-DER’li işçilerle direniş alanında buluşmak üzere sözleşerek alandan ayrıldılar.
22 Mayıs sabahı ise direniş alanına gelen işçiler, patronların türlü oyunlarıyla karşılaşmaya devam ettiler. Özel güvenliğin ve polisin kurduğu barikatla, daha fazla işçi kıyımı yaşanacağına dair listelerin hazırlanmasıyla direniş alanında korku yaratılmaya çalışılıyor. Belediye’nin CHP yönetimi ise temizlik işleri için işçi alımı ilanı vererek taşeron şirketle kol kola girip direnişi kırmaya çalışıyor. Fakat köle gibi çalıştırılan temizlik işçileri verdikleri mücadelede kararlılar. UİD-DER’li işçiler de boyun eğmeyen Avcılar Belediyesi taşeron temizlik işçilerinin mücadelesini destekliyorlar.
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...