Buradasınız
İsrail Katliamına Tepkiler Sürüyor
Esenler’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gaziosmanpaşa Emek Platformu bileşenleri, İsrail’in Filistin halkının tepesine bomba yağdırmasını 3 Ocak Cumartesi günü yapılan basın açıklamasıyla protesto etti. Gaziosmanpaşa’nın trafiğe kapalı olan yürüyüş yolunda toplanan emekçiler meydana kadar sloganlarla yürüdüler. Atılan sloganlar çevredeki birçok kişi tarafından alkışlarla desteklendi.
Yapılan basın açıklamasında şunlar dile getirildi: “Yıllardır yürütülen emperyalist uygulamalar sonucu günlük geliri 2 doların altında olan ve yaşamlarını gıda yardımlarına bağlı sürdürmek zorunda bırakılan yoksul ama onurlu Filistin halkına yönelen bu katliamın sorumluları başta ABD olmak üzere tüm emperyalist ülkelerdir. ABD’nin bir dediğini iki etmeyen AKP hükümeti ve Başbakanın saldırıyı kınayan açıklamaları gerçeklikten uzak timsah gözyaşlarıdır. Bugün yapılması gereken kuru laflarla durumu geçiştirmek değil, katliamın durdurulması için samimi adımlar atmaktır.” Açıklamada, “katliamın durdurulması için Türk devletine ve hükümetine düşen görevler bellidir” denildikten sonra, İsrail ile yapılan tüm anlaşmaların iptal edilmesi, İsrail’deki TC büyükelçisinin geri çekilmesi, NATO’dan derhal çıkılması, ABD üslerinin kapatılması, Filistin halkının tüm maddi ve manevi zararlarının tazmin edilmesi için gerekli diplomatik girişimlerde bulunulması talep edildi.
Bu katliama seyirci kalınamayacağı ve tüm onurlu insanların mücadele etmesi gerektiği ifade edildikten sonra, eylem atılan şu sloganlarla sona erdi: “Kahrolsun İsrail, Hepimiz Filistinliyiz”, “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Kahrolsun ABD Emperyalizmi”.
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...