Buradasınız
İstanbul’dan Gebze’ye, Uyanıştan Başkaldırıya
“Uyanıştan Başkaldırıya” adlı oyunumuzun son gösterimi Gebze Osman Hamdi Bey Sahnesi’nde gerçekleştirildi. İşçi sınıfının mücadele tarihinde çok önemli bir yere sahip olan 15-16 Haziran Genel Direnişine giden süreci ve direnişten kesitler aktaran oyunumuz, İstanbul’un iki yakasından sonra, Gebze’de de büyük bir ilgi gördü. Oyunun gösterildiği salonu dolduran 500 kişi arasında E-Kart grevcileri, Basın-İş, Kristal-İş, Petrol-İş ve Birleşik Metal-İş sendikalarından sınıf dostlarımız da vardı.
1970’te büyük bir direniş gerçekleştiren işçiler, patronların yüreğine korku salmış, onların düzenine başkaldırmışlardı. İşçiler 15 Haziran sabahı Gebze’den, Kartal’dan, Kadıköy’den, Eyüp’ten, Silahtarağa’dan, Levent’ten meydanlara akmıştı. İşçi kitlesi karşısında korkuya kapılan patronlar kaçmış ve orduyu göreve çağırmışlardı. Daha sonra yasayı geri çekmeye mecbur kalan hükümet, sıkıyönetim ilan ederek işçileri durdurmaya çalışmıştı.
Sermaye sınıfı bu büyük direnişi işçi sınıfının hafızasından tümüyle silmek için bugüne kadar elinden gelen her şeyi yaptı. 15-16 Haziran günlerinde olduğu gibi işçilerin bir daha uyanıp ayağa kalkmaması için darbelerle, tutuklamalarla, baskılarla, kültürel yozlaşmayla genç işçi kuşaklarının zihinlerini tam bir kuşatma altına aldı ve bugünlere gelindi.
UİD-DER İşçi Tiyatrosu, sermaye sınıfının unutturma ve yok sayma saldırılarına önemli ve anlamlı bir yanıt verdi. İşçi sınıfının şanlı mücadele tarihini genç işçilere, grev ve direnişlerini sürdüren işçilere, işyeri temsilcilerine ve mücadeleci sendikacılara sunarak birlik ve dayanışma için tutmamız gereken yolu gösterdi.
Oyun esnasında hınçla, öfkeyle ama umutla da dolduk. Aşağılanan, yok sayılan ve sömürülen işçiler olarak, örgütlendiğimizde ve mücadeleye atıldığımızda nasıl da büyük bir dev haline gelebildiğimizi gördük. Oyun sonrasında E-Kart grevcisi bir işçi kardeşimizin eşi, “neden beni de aile komitenize çağırmadınız” diye eşine ve grevci arkadaşlarına sordu. Yürüttükleri mücadelenin tam da böyle olması gerektiğini düşünen bir sınıf kardeşimiz, bu tip oyunların önemini vurguladı. Taban örgütlenmelerinin önemini belirten bir sendikacı dostumuz, militan sınıf sendikacılığını hayata geçirmenin ne derece hayati olduğunu, oyundan hareketle dile getirdi. Oyunu izlemeye gelen genç işçilerin bazıları, işçi sınıfının böyle bir güce ulaştığına ilk kez şahit olduklarını, “mücadeleden geri durmamak gerektiğini öğrendiklerini” dile getirdiler.
“Uyanıştan Başkaldırıya” adlı oyunumuz işçi sınıfının mücadele etmekten başka bir yolunun olmadığını anlattı. Şimdi bizlere düşen görev, örgütsüz işçi kardeşlerimizi de örgütlemek ve mücadele saflarımıza katmaktır. Sabırla, disiplinle, ter akıtarak mücadelemizi her yerde büyütmeliyiz. İşsizliğin, açlığın ve sömürünün kaynağı olan kapitalizmin kökünü kurutmak için, 15-16 Haziran Genel Direnişinin ruhuyla, haydi UİD-DER’le mücadele saflarına.
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...