Buradasınız
Kır Zincirlerini Proletarya!
UİD-DER üyesi bir işçi
Umudunu mücadeleyle besleyen tüm dostlara kucak dolusu selam, dünya işçi sınıfına selam!
Dostlar, pazar günü katıldığımız miting beni çok etkiledi. O SOĞUGA RAĞMEN ONBİNLERCE İŞÇİ ALANLARI DOLDURMUŞTU. İlk defa sadece politik çevreler değil sendikalı işçiler de gangster sendikacıları protesto ettiler. Sonuçta Türk Metal sendikasının bu işle görevlendirilmiş adamlarının çıkardığı kavga burjuva basının malzemesi haline gelse de, ben bunun Türkiye işçi sınıfının mücadelesinin önünü açacağına inanıyorum. İşçi sınıfının önünde duracak tüm engelleri işçi sınıfı militan mücadelesi ile kıracaktır. İşçi sınıfı üzerindeki ölü toprağını atıyor artık. Sınıf kabuğunu çatlatıyor, kabuğundan sıyrılıyor. Mitinge katılan işçiler artık politik sloganları daha ilgiyle karşılıyor. Meselâ UİD-DER kortejimizde ilk defa yer alan işçilerin, “Kürtlere Özgürlük”, “Ulusalcı Değil Enternasyonalistiz” gibi sloganlarımızı haykırması beni çok sevindirdi. İşçiler uluslararası işçi dayanışmasının ne kadar hayati bir önemi olduğunu bire bir yaşadıkları deneyimden çıkarıyorlar. Bunu grev veya direnişlerde patronları üretimi başka ülkelere kaydırdığında daha iyi anladıklarını ifade ediyorlar.
Mitinge sendikalı birçok işçi de Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği çatısı altında katıldı. Yüzlerindeki ifade şuydu: İşte budur, mücadelenin adresi ve yöntemi budur. Kalabalık bir miting, coşkulu bir kortej ve disiplinli bir UİD-DER. Uyanıyor işçi sınıfı artık uyanıyor. Korksun düşmanlar, sevinsin dostlar diye haykırıyorum şu an içimden. Mücadelenin yeni dönemi başlıyor. UİD-DER yürüyor mücadele büyüyor.
Militan sınıf sendikacılığının güç kazanacağı bir dönemin içine giriyoruz. Yarın kavgalar bugünden daha sert geçecek. Yani yaşasın sosyalizm sloganlarının meydanları inleteceği günler hiç uzak görünmüyor. Dünyanın dört bir yanındaki işçiler eylemlerinde şunları yansıtıyor: “Yaşasın proletarya enternasyonalizmi”, “Yaşasın dünyanın tüm işçilerinin mücadele birliği”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, yaşasın yaşasın yaşasın….
Dostlar; şiirler, şarkılar, sinema, tiyatro, basın-yayın, yeni gündem, her şey ama her şey artık dev işçi sınıfının yaptıklarıyla ilgilenecek. Selam olsun tohumların tohumuna, serpilip gelişine selam olsun…
Selam olsun dünyanın tüm işçilerine, kızılına, esmerine, sarısına, beyazına, Kürdüne, Çerkezine, Lazına, Rumuna, Türküne, Yahudisine, Hindusuna, Budistine, Müslümanına… Dünya işçi sınıfına selam olsun, selam olsun…
On Binler Kadıköy Meydanındaydı!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...