Buradasınız
Kentsel Dönüşüm Gebze’de!
Gebze’den bir metal işçisi
Gebze Belediye Meclisi tarafından 1 Haziran 2009’da “Kentsel Dönüşüm Proje” alanı seçilen Adem Yavuz ve Cumhuriyet mahalleleri sakinleri bir süredir çeşitli eylemlerle bu projeye karşı mücadele ediyorlar. Bizler de UİD-DER Gebze Temsilciliği olarak, bu süreçte kurulan Cumhuriyet Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne bir ziyaret gerçekleştirerek mahalle sakinleriyle hem tanıştık hem de neler yaşadıklarını paylaştık.
Meclis böyle bir karar alıyor ama bundan mahallelinin haberi yok! Üstelik haber yerel bir gazetede çıktıktan 6 gün sonra tesadüfen öğreniliyor. Bunun üzerine mahalleli kısa bir süre içinde bir araya gelip, hem muhtarlığın önünde hem de Gebze Cumhuriyet Meydanında yıkım karşıtı protesto gösterileri yaparak tepkilerini dile getiriyorlar.
30 senedir burada yaşadıklarını, buranın işçi ve emekçi mahallesi olduğunu, mahallede herkesin birbirini tanıdığını ve %80’den fazlasının tapulu olduğu evlerinin, şimdi ellerinden alınıp, zenginlere peşkeş çekileceğini söylüyorlar. Mahalle sınırları içinde hastane olması, birçok okulun, liselerin olması ve ulaşım güzergâhına yakın olması birilerinin iştahını kabartıyor diyorlar.
Kısa süre içinde oluşan tepkiler sonucu görüşmeye gelen Gebze Belediye başkanı da “Siz istemezseniz bu proje gerçekleşmez!” diyor ama çeşitli vaatler ve yalanlarla mahalleli bölünmeye çalışılıyor. Barınma hakkı için bir araya gelen ve mücadele eden mahalle sakinlerine “Kışkırtıcılık yapmayın, solculuk yapmayın!” deniyor.
Mahalleli bilinçli ve kararlı bir mücadele sürdürmek için bu süreçte çeşitli komiteler kurarak toplantılar düzenlemişler. Ayrıca sokak temsilcileri de seçilerek bu sürece tüm mahalle sakinlerinin katılımı sağlanmaya çalışılıyor. 14 Ağustos’ta İzmit Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tekrar değerlendirilme durumu olan “Kentsel Dönüşüm Proje Alanı” kararına kadar çeşitli eylemlilikler ve toplantılar devam edecek.
Bizler UİD-DER’li işçiler biliyoruz ki örgütlü mücadele olmadan parasız sağlık, eğitim, ulaşım ve barınma hakkını elde edemeyiz.
Filli Boya’da Taşeron İşçilik
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Durak Tekstil İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Erciyas Grevini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Kadın Komitesi’nden Corning İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER Grevdeki Kartonsan İşçilerini Ziyaret Etti
- Atışkan Yapı İşçilerine UİD-DER’den Dayanışma Ziyareti
- Sunny İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişe Geçti!
- UİD-DER’den Atışkan Yapı İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- UİD-DER’den ETF Tekstil İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Çiğli TPI Composite İşçilerine Ziyaret
- Acarsoy Tekstil İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER Grevdeki Sarıyer Belediyesi İşçilerini Ziyaret Etti
- “Bizim Çocuklar” Geliyor!
- Grevdeki Neşe Plastik İşçilerini Ziyaret Ettik
- UİD-DER’den Asen Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Krom Evye İşçileriyle Omuz Omuza
- Dayanışmayla Güçlüyüz
- UİD-DER’den Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Etkinliği!
- UİD-DER Bakırköy Belediye Grevcilerini Yalnız Bırakmadı
- UİD-DER Bakırköy Belediyesi Grevcilerini Ziyaret Etti
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...