Buradasınız
Newroz’un Bize Anlattıkları
Esenyurt’tan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
“Sizleri burada görmek çok güzel hoş geldiniz sefa geldiniz. Bugün bizim için eğlence günü değil. Bakma böyle neşeli göründüğümüze. İçimiz yanıyor. Binlerce insanımızı, oğlumuzu, kızımızı kaybettik bu yolda. Nasıl söyleyeyim bilmiyorum ki? Şurada, şu sahnede konuşulanları dinledikçe, şu alandaki insanlara baktıkça, kendimi tutamıyorum, duygulanıyorum. Yahu kendi dilimizi kullanmamızın önüne geçilerek senelerce yok sayılmışız, baştakiler kendilerine Müslüman diyorlar, hiç Müslüman Müslümana böyle yapar mı? Bugün gerçekten bizim için hem sevineceğimiz hem de hüzünlü olduğumuz bir gündür. İçim yanıyor, gerçekten duygularıma hakim olamıyorum.”
UİD-DER’li işçiler olarak biz de Kürt kardeşlerimize destek için Newroz alanındaydık. Yukarıda yazılanlar, biz alanda beklerken yanıma yaklaşan orta yaşlarda bir Kürdün duygularından yansıyıp dilinden dökülen cümlelerdir.
İşçi kardeşler bizim şunu görmemiz gerekiyor ki, bugün devletin Kürtlere yönelik baskıcı politikaları hâlâ devam etmektedir. Egemenler bizleri de kendi çıkarlarına alet etmektedirler. Bugün devletin ve sermayenin yani patronların çıkarları bizim çıkarımıza değildir. Devlet bizim devletimiz değildir. Çünkü bizim istek ve taleplerimizi bile karşılamaz, yani en ufak sesimizi bile duymaz. Sermaye de bizim değil. Üreten biziz ama yönetim bize ait değil. Bizler, bizim olmayanı destekleyip, bizi ezenlerin ve insan yerine koymayanların yanında olmak yerine, ezilenlerin ve senelerden beri yok sayılan Kürt kardeşlerimizin yanında olmalıyız. Bizlerin çıkarlarına olacak olan durum da budur. Çünkü herhangi bir haksızlıkta patronumuza karşı vereceğimiz mücadelede, patronlar veya devlet yanımızda olmayacaktır, aksine tam karşımızda olacaktır. Yanımızda duracak olanlar yine bizim gibi olanlar olacaktır, ama Çerkez, ama Kürt, ama Laz… Kürt kardeşlerimizi hiçe sayamayız ve karşı tavır sergileyerek düşman kesilemeyiz. Hak diyorsak Kürt kardeşlerimizin istedikleri haklar ortadadır, biz Türk olarak Türklük çerçevesinde haklarımızı kullanabiliyorsak Kürt kardeşlerimizi de kendimizden görmeli ve haklı mücadelelerini sahiplenmeliyiz.
Kendileri Yönetseler Bütün Halklar Bir Olur!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...