Buradasınız
Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi Seçimlerini Muhalefet Kazandı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi 14. Olağan Genel Kurulu, 27 Ekimde, Gebze Holiday Inn Oteli’nde gerçekleştirildi. Genel Kurula, Birleşik Metal-İş Genel Merkez Yöneticilerinin ve şubeye bağlı 30 işyerinden 211 delegenin yanı sıra, farklı işkollarından ve sendikalardan temsilciler ve konuklar da katıldı.
Şube Başkanı Necmettin Aydın tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasının ardından divan kurulu belirlendi ve delegelere söz verildi. Delegeler konuşmalarına 5 aydır ücretleri ödenmediği için Ankara’ya yürüyüş başlatan Birleşik Metal-İş üyesi Entil Endüstri, Halpaki Döküm ve Tarkon Makine işçilerine yapılan saldırıyı kınayarak başladılar. Polisin gaz sıkarak, darp ederek işçileri gözaltına almasını ve yürüyüşü engellemesini protesto ettiler. Kriz ve savaş koşullarında sermayenin işçilere yönelik saldırılarının arttığına dikkat çeken delegeler, işçilerin daha güçlü sendikalara ihtiyaç duyduğunu ifade ettiler. Değerlendirmelerini, talep ve beklentilerini ortaya koydular. Mevcut başkan Necmettin Aydın’ın ve muhalif başkan adayı Selçuk Çifci’nin listesi olmak üzere iki blok liste ile gidilen genel kurulda, delegeler destek verdikleri adayı ve blok listeyi de genel kurul kürsüsünden açıkladılar. Oy verecekleri adaylara destek istediler.
Muhalefet adına konuşan delegeler, 1980 öncesinde metal işçilerinin öncü sendikası olan Maden-İş’in mücadele gelenek ve çizgisini öne çıkardılar. Unutulmaz işçi önderi Kemal Türkler’i hatırlatan delegeler, Maden-İş’in ve DİSK’in değerlerine sahip çıktıklarını, bu değerleri yeniden canlandırmak istediklerini, sınıf mücadelesinden yana bir çizginin sendikalara egemen olması gerektiğini belirttiler. Mevcut şubenin anlayışıyla yol alınamayacağına ve değişimin bir zorunluluk olduğuna dikkat çektiler. Salondaki delegeler, Maden-İş’in mücadeleci sınıf sendikacılığı anlayışının öne çıkartılmasına güçlü alkışlarla tepki verdiler.
Delegelerin konuşmalarının ardından şube yönetimi adayları son konuşmalarını gerçekleştirdiler. Şube başkanlığına aday olan Sarkuysan fabrikası baştemsilcisi Selçuk Çifci, mevcut şube yönetiminin sınıf sendikacılığı anlayışını temsil etmediğini dile getirdi. Önemli olanın kişilerin değil sendikal anlayışın tamamen değişmesi olduğunu, bu anlayışı değiştirmek üzere aday olduklarını ifade etti. Birleşik Metal-İş’in Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’in temsil ettiği kurucu değerlerine geri dönmesi gerektiğini anlattı. Mevcut yönetimin mücadeleci sendikal anlayışla bağdaşmayan tutumlarını eleştirdi. Delegelerden bu değişimi gerçekleştireceği sözüyle oy istedi. Necmettin Aydın ise konuşmasında delegelerin eleştirilerine yanıt verdi. 8 yıllık başkanlığı döneminde üye sayısını arttırdıklarını söyleyerek, başarılı ve deneyimli olduklarını ileri sürdü.
Konuşmaların ardından oy verme işlemine geçildi. Oylama sonucunda geçerli 210 oyun 109’unu alan Selçuk Çifci, Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanlığına seçildi. Şube Sekreterliğine Fehmi Elmacı, Mali Sekreterliğe M. Hanefi Orhan, Örgütlenme Sekreterliğine Tarık Dikmen, Eğitim Sekreterliğine Faruk Kaya seçildi. Genel kurul alkış ve sloganlarla sona erdi.
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.