Buradasınız
Tadal İşçilerinden İşyerini Terk Etmeme Eylemi!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ankara Üniversitesi yemekhanelerinde taşeron Tadal şirketinde çalışan işçiler, ücretleri ödenmediği, çoğu farklı yerlere sürgüne gönderildiği, çalışma saatleri arttırılarak ve ücretleri ödenmeyerek fazla mesaiye bırakıldıkları için 26 Eylülde boykota başlamışlardı. Daha sonra boykot, verilen sözlerin tutulmaması yüzünden fiili iş bırakmaya dönüşmüş ve Ankara Üniversitesi’nin tüm yemekhanelerinde üretim durmuştu. Görüşmeler sonucu anlaşma sağlanmış ve işçiler işlerine dönmüşken 17 Kasım itibariyle taşeron Tadal şirketinin sözleşmesi feshedildi ve işçiler yine ortada bırakıldı. İhaleyi yeni alan şirket ise direnişçi işçilerle çalışmamak için çeşitli bahaneler ileri sürüp yemekhaneye kendi personelini yerleştirmek için adımlar atmaya başladı. Bu süreçten sonra, 19 Kasım itibariyle işçiler yemekhanelerinden çıkmayıp işgale başladılar. İşgalde işçilerin yanında öğrenciler de yer aldı. Geceyi işçilerle beraber üniversitede geçiren onlarca öğrenci, işçilerin mücadelesine büyük destek verdi.
20 Kasım günü ise yaklaşık 100 öğrenci Rektörlük önünde bir basın açıklaması yaptı. Beşevler Metrosundan Rektörlük önüne yürüyen öğrencilerin önüne, her haklı mücadelede olduğu gibi bu kez de polis barikatları çıktı. Bir süre sonra öğrencilerin kararlılığı ile barikat açılınca Fen-Edebiyat Fakültesinde bulunan öğrencilerle diğer öğrenciler sloganlar atarak rektörlüğe girmeye çalıştılar ancak başarılı olamadılar. Rektörlük girişinde gerçekleşen basın açıklaması öncesinde ve sonrasında “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek!”, “Rektör kumanyanı al başına çal!”, “Yemekhane işçisi direnişin simgesi!”, “Öğrenciye yemek emekçiye iş!”, “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek!”, “Polis defol üniversiteler bizimdir!”, “Müşteri değil öğrenciyiz”, “Zafer direnen emekçinin olacak!” gibi sloganlar atıldı.
Basın açıklamasını öğrenciler adına bir öğrenci temsilcisi okudu. Açıklamada şunlar söylendi: “Dünyada yoksulları etkileyen krizin faturasını ülkemizde de tüm emekçi kesim yaşamaktadır. Bunların en yakın örneklerini bugün Ankara Üniversitesi’nde yemekhane çalışanları ve öğrenciler yaşamaktadır. Yemekhane işçileri bir buçuk aydır maaşlarını alamadıklarından ve Ankara Üniversitesi öğrencileri ise bu süre zarfında düzenli olarak yemek çıkmadığından dolayı mağdur durumda bırakılmıştır. Bugün dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler anti-bilimsel, anti-demokratik uygulamalarla üniversitemizde de yaşanmaktadır. Bu yaşanan sorunlara karşı bizler de öğrenciler ve işçiler olarak bu haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdürüp; yemekhane işçilerinin talepleri ve biz öğrencilerin de nitelikli ve sağlıklı yemek yeme talepleri kabul edilene kadar işçilerle birlikte bu mücadelemizi aynı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”
Basın açıklaması sloganlarla sona ererken, toplu bir şekilde metroya gelen öğrenciler metroya da kart basmadan girdiler ve sloganlarına metroda da devam ettiler. Daha sonra Cebeci Kampüsü’ndeki yemekhaneye geçildi ve son durum gözden geçirildi. Bu süre zarfında işçi temsilcileriyle yeni şirket ve rektör görüşme yaptılar fakat bir sonuç alınamadı. İşçiler ise talepleri kabul edilmeden yemekhaneyi terk etmeyeceklerini belirttiler.
Bu sürecin başından bu yana biz UİD-DER’li öğrenciler de işçilerin yanında onlarla birlikte mücadele ediyoruz. Bizler, hakları için mücadeleye girişen işçilerle saflarımızın aynı olduğunu biliyor ve bu mücadele içinde bunu daha açık görüyoruz. İşçiler ve onlarla aynı saflardaki biz devrimci öğrenciler örgütlülüğümüzü güçlendirip sınıf mücadelesinin doğrularıyla hareket edersek mutlaka başaracağız.
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...