Buradasınız
UİD-DER’de Futbol Başka
UİD-DER’li bir işçi
Futbol deyince aklımıza hep rekabet ve kazanma hırsı gelmektedir. Ancak UİD-DER’de futbol bir başka. UİD-DER’le futbolda her şey dostluk ve dayanışma için. Atılan goller kaleye ve patronlara atılıyor. İşçi dayanışmasının bizlere verdiği hazla, kolektif futbolun ne olduğunu gerçekten anlayabileceğimiz tek yerde, UİD-DER’de düzenlenen futbol maçları, seyircisinden oyuncusuna kadar bir bütün.
İşte bu maçlardan birini de geçen pazar günü Bostancı’da genç işçi arkadaşlarımızla birlikte yaptık. Birçoğu meslek okullarında öğrenci ve şu an çalışmakta olan arkadaşlarımızla dostluk ve dayanışmanın güzel bir örneği sergilendi. Sahada yorulan arkadaşımızdan, faulden düşüp yerden kalkmaya çalışanımıza yardım edene kadar, her yönüyle güzel bir dostluk maçı oldu. Maçtan sonra hep birlikte şarkılar, türküler söyledik. İşyerlerimizde yaşadığımız sorunları, stajyer arkadaşlarımızın yaşadığı sorunları paylaştık. Biz biliyoruz ki, bugünün öğrencileri, okulları bittiğinde, yarının işçileri olacak ve işçilerin yaşadığı sorunlardan muaf olmayacaklar. Birçoğuyla yeni tanışmış olmamıza rağmen, sanki yıllardır birbirimizi tanıyormuş gibi sıcaklık yakaladık her birimiz. Çünkü her birimizin yaşamı, birbirinden farklı değildi.
Yaşadığımız düzen kapitalizm, her yönüyle biz işçileri birbirimize karşı rekabete ve bencilliğe sürüklemeye çalışıyor. Kolektif yaratıcılığın en güzel örneklerinden biri olan futbol bugün böyle oynatılmaya çalışılıyor. Ancak futbol, doğuşu itibarıyla bir işçi oyunudur. Ve her şeyden önemlisi rekabeti değil, kolektivizmi öğretir. Onu kendi düzenlerine uyarlayan akbabalara en güzel cevap, UİD-DER futbol maçlarındaki dayanışma ve dostlukla veriliyor. Siz de gelin dostlar, hep birlikte neler yapabileceğimizi görelim!
Kriz, Savaş ve İşçi Sınıfı
Goller Kaleye ve Patronlara!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...