Buradasınız
Yalnız Değiliz, UİD-DER Gibi Sağlam Bir Derneğimiz Var
İkitelli’den bir kadın işçi
Merhaba dostlar. İşçi tiyatrosunu ikinci defa izleme şansım oldu. İlkin “Uyanıştan Başkaldırıya” adlı oyunu izlemek için davet edildiğimizde UİD-DER’le de yeni tanışmıştım. İşyerimizden dört arkadaşla birlikte gitmiştik. Bu seferki oyunlar da o zamanki oyun kadar güzeldi. Öyle güzel sahnelendi ki, hem güldürdü, hem ağlattı, hem de düşündürdü. Aslına bakarsanız tiyatronun, oyunun ne demek olduğunu bile bilmezdim. Şimdi ise düşündüğüm şey; bilmediğim, yapmadığım, öğrenmediğim o kadar çok şey var ki bunlar için ne yapmalıyım?
Geçen sene UİD-DER’li arkadaşım sayesinde hem tiyatroyu hem de UİD-DER’i tanımıştım. Çok da etkilenmiştim ve devamını da getirdim. Bu sene oyuna işyerinden arkadaşlarımı davet ettim. Geçen oyuna işyerinden 4 kişi gelmiştik, bu yıl 11 kişi geldik. Sayımız artmıştı ve bu beni çok mutlu etti. Demek ki gerçekten bir şeyler yavaş yavaş değişiyordu. Şu sıralar işyerinde sesler yükselmeye, haklar aranılmaya başlandı. Artık susmuyoruz, hakkımız olanı almak istiyoruz, almak için de elimizden geleni yapacağız. Yalnız değiliz. Hakkımızı ararken hem güvendiğimiz işçi arkadaşlarımız hem de UİD-DER gibi sağlam ve güvenilir bir derneğimiz var. Sonuçta yine her şey bizim elimizde. Her şey örgütlü mücadeleden geçer ve birleşen işçiler yenilmezler!
Gün geçtikçe daha da çoğalacağız ve patronların başına belâ olacağız. Çünkü biz hakları için mücadele eden, hakkını isteyen, direnen işçileriz. İşçi olduğumun farkına UİD-DER sayesinde vardım. Güvendiğim, kavgamda yanımda olmasını istediğim bütün işçi dostlarımın da burada olması için uğraşacağım. Güneş bizim için her gün yeni umutlarla doğuyor. Onurlu yaşamak istiyorsak mücadele etmeliyiz. Öylesine yaşamak için değil insan gibi yaşamak için mücadele etmeye mecburuz. İnsanız biz köle değil. Bunun farkına varmalıyız. Birer sınıf bilinçli işçi olabilmemiz için bütün sınıf dostlarımızı UİD-DER çatısı altında birleşmeye davet ediyorum.
Biz Uluslararası Bir Sınıfız!
Ekim Devrimi 93 Yaşında
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...