Buradasınız
Biz Uluslararası Bir Sınıfız!
Sancaktepe’den bir UİD-DER üyesi
UPS işçileri 180 günü aşkın direnişteler. Bu direniş, pek çok bakımdan önemli. Patronların işçilere dönük saldırılarından biri de taşeronluk sistemidir. UPS direnişi bu bakımdan önem taşıyor. Taşeron işçilerin kadrolu işçilerle eşit haklarla sendikalı olarak işlerine geri dönmesi için mücadele veren UPS işçileri, beraberlik içinde “ya hepimiz, ya hiçbirimiz” diyerek direnişlerini sürdürmekteler.
Direnişi daha da anlamlandıran bir başka nokta ise uluslararası bir boyuta sahip olması. UPS tüm dünyada faaliyet gösteren bir şirket. Bu sebeple UPS direnişçileri, diğer ülkelerdeki sendikalardan ve UPS işçilerinden de destek görmekteler. Bu durum işçi sınıfının uluslararası dayanışmasının ne derece elzem olduğunu ortaya koymaktadır. UPS işçilerinin yaptığı basın açıklamasına ITF’in destek vermesi, Hollanda’dan gelen tarım işçileri sendikasının katılması ve diğer uluslararası sendikaların katılması dayanışmanın uluslararası boyutunu gözler önüne sermekteydi. Hollanda’dan gelen temsilciler Türkiye’deki UPS direnişine gönül desteklerini Aleksandra aracılığıyla gönderdikleri kartpostallarla ölümsüzleştiriyorlardı. Bunlardan bir tanesini de ben aldım. Benim için ömür boyu saklayacağım anlamlı bir hediyedir. Kartın ön yüzünde direnen işçiler sembolize edilmiş, “Direne direne kazanacağı!” sloganı yazılmış. Arka tarafında ise, “Değerli sendikacı kardeşlerim, bu kartla sizin sendikal haklar için başlatmış olduğunuz bu onurlu direnişi destekliyorum. Ayrıca Amerika’da bulunan UPS’nin büyük patronu Scott Davis’e de bu karttan gönderdim. Kartta Türkiye’deki UPS içinde olan durumu kınadığımı belirttim. Selamlar” yazılıydı.
Mücadele veren sınıf kardeşlerimiz için ne yapabiliriz? Onları yalnız bırakmamalıyız örneğin. UİD-DER bu konuda elinden geleni yapıyor, bir üyesi olduğum derneğimiz direnişleri destekliyor ve ziyaretler düzenliyor. Etrafımızda olup bitenlere sessiz kalmamalıyız. Mücadele eden, talepleri uğruna direnen sınıf kardeşlerimizi desteklemeli, savunmalı ve bu bilinçten yoksun olan kardeşlerimizi de uyandırmalıyız. İşçi sınıfının bilinçli ve duyarlı birer neferi olmalıyız. Ta ki tüm dünyada sınıf bilincini ve değerlerimizi yükseltene değin…
Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadelesi!
Yaşasın İşçilerin Uluslararası Dayanışması!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...