Buradasınız
Sendika Bürokratlarının Maskesi Düştü
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gebze’de Legrand fabrikası önünde direnişlerini sürdüren iki kadın işçi, basına ve kamuoyuna dönük mektup kaleme almışlar. Direnişçi işçileri, yine Gebze’de Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu GEA fabrikasında işten atılan ve direnişe geçen işçilerin basın açıklamasında yaşanan olaylara dikkat çekiyorlar. GEA fabrikası önündeki basın açıklamasına gittiklerini, amaçlarının sınıf dayanışmasını yükseltmek olduğunu ve burada bir konuşma yaparak seslerini duyurmak istediklerini söyleyen işçiler, BMİS yöneticilerinin kendilerine söz vermediğini, bununla da yetinmeyip GEA işçilerini kendilerine karşı kışkırttıklarını ifade ediyorlar. BMİS yöneticilerinin GEA işçilerine de konuşma hakkı tanımadığına dikkat çekiyor ve tüm işçileri sendikal bürokrasi konusunda uyanık olmaya çağırıyorlar. Legrand işçilerinin mektubunu aşağıda yayınlıyoruz.
Bizler 24 gündür Legrand’da direnişte olan iki kadın işçiyiz. Bizim işten atılma nedenimiz, çalıştığımız fabrikada sendikamızın daha güçlü olmasını sağlamak için işçi arkadaşlarımızı sendikaya üye yapmaktır. İşten atıldıktan sonra başlattığımız direnişimizi 3 gün sonra bırakıp giden sendika yöneticilerine rağmen yılmadan, usanmadan onurlu bir mücadele yürütüyoruz. Ancak şunu çok iyi biliyoruz ki, patronlar her yerde saldırmaya devam ediyor. Bu saldırılardan biri de Alman sermayeli GEA fabrikasında yaşandı. İşten atılan 4 işçi arkadaşımız da bizim gibi bu haksızlığa boyun eğmeyip direniş yolunu seçtiler. Direnişi duyurmak amacıyla bizim de üyesi olduğumuz BMİS fabrika önünde bir basın açıklaması düzenledi.
Basın açıklamasında konuşma yapan BMİS örgütlenme sekreteri Özkan Atar “patronların işçileri açlıkla terbiye etmeye çalıştığını ve buna da asla izin vermeyeceklerini” söyledi. Özkan Atar’ın konuşmasının bitmesinden sonra ise bizler de direnişte olan iki kadın işçi olarak söz almak ve direnişte olan GEA işçilerine yaşadığımız süreci anlatmak istedik. Ama orada bulunan sendika yöneticileri bize söz vermemek için ellerinden gelen her türlü çirkinliği yaptılar. Direnişimizi duyurmak istemeyen şube ve merkez yönetimi bizim GEA direnişini provoke ettiğimizi söyleyerek adeta işçilerle aramızda bir düşmanlık yaratmaya çalıştılar. Oysa biz Legrand direnişçileri olarak, GEA direnişine sonuna kadar destek veriyoruz ve bunu da ziyaretimizle perçinlemek istedik. Bunun üzerine söz almak istedik zaten. Biz Legrand direnişçileri olarak GEA’ya yapılan bu haklı desteğin her direnişe yapılması gerektiğini savunuyoruz. Bizlere söz vermemekte direten sendika bürokratları her zamanki gibi kendileri konuştular.
Oysa orası direniş alanıydı ve haksız yere işten atılan direnişçi işçilerin, işte tam da böyle yerlerde konuşmaları gerekiyordu. Bize söz vermeyen sendika bürokratları direnişte olan GEA işçilerine de söz hakkı tanımayı akıllarının ucundan bile geçirmediler. Tek istediğimiz direnişte olan GEA işçilerine desteğimizi sunmak ve sesimizi işçi arkadaşlarımıza duyurmak, sınıf dayanışmasını güçlendirmekti. Ancak ne direnişimize ne de bize sahip çıkan sendika bürokratları, buna bile tahammül edemediler. GEA işçilerini hemen apar topar yanımızdan uzaklaştırarak işçi kardeşlerimizi bize karşı kışkırtmaya çalıştılar. Böylece her zamanki uğursuz rollerini oynadılar. Daha önce de GEA işçilerinin bizi ziyaret etmesini hazmedememiş ve önlemeye çalışmışlardı. Oysa biz sendikamızın GEA işçilerinin direnişlerini sahiplendiklerini öğrendiğimizde çok sevinmiştik. Çünkü olması gereken buydu. Ancak içimiz biraz da burkuldu. Bizler de aynı sendikanın üyesiyiz ve ne yazık ki bizim direnişimiz görmezden gelinip, sahiplenilmedi. Tam tersine bizim haklılığımızı karalamak için anti propaganda yapıldı.Ancak biz iki kadın direnişçi olarak şunu çok iyi biliyoruz ki, bürokratlaşmış sendika yöneticilerimiz bize sahip çıkmasa da biz yalnız değiliz. Çünkü biz milyonlarcayız. Biz her yerdeyiz ve biliyoruz ki bu onurlu mücadelemizde ikiyüzlü sendika bürokratlarına inat işçi kardeşlerimiz bizi asla yalnız bırakmayacaklar. Sınıf dostları bizi yalnız bırakmıyorlar. Sınıfımızdan aldığımız güçle haklı mücadelemizde galip çıkacağız.
GEA-Legrand El Ele Mücadeleye!
Legrand İşçisi Yalnız Değildir!
GEA İşçisi Yalnız Değildir!
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Okumuş Bir İşçi Soruyor
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...