Sokaklar Bayram Yeri Olsun, Hadi Sen de Gel!
Mersin’den bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bu günler başka bir güzel oluyor benim memleketim. Baharın ılıklığı, portakal çiçeklerinin mis kokusu, şenlendiriyor sokaklarımızı. Yol kenarlarında açan kızıl gelincikler hemen yanındaki papatyalara gülümsüyor. Bahar, sarı sıcak havalara bırakmadan yerini, uzun yeşil başaklar tarlalarda hafif meltem rüzgârlarıyla salınıp duruyor. Gülümseyen güneşe selam vermek isteyen börtü böcekler çıktı artık yuvasından. Kuşlar ahenkli ötüşüp, bir taraftan da yuvalarını yaparlar bu havalarda. Çocuklar kızlı erkekli sokakları dolduruyor şimdi. Dedim ya bu günler başka güzel benim memleketim; umudun boy verdiğini, güzel günlerin her an kapımızı çalacağını muştular sanki bizlere.
Bizler böylesi güzel günlerin tadına varalım, evimize ekmeğimizi getirelim, ruhumuza doğayı yaşatalım diye yıllar evvel mücadele etmiş işçi kardeşlerimiz. 8 saat işimiz, 8 saat uykumuz olsun, 8 saat de canımız ne isterse onu yapalım diye tüm dünyadaki işçi kardeşlerimiz el ele vermişler ve dayanışma ile, mücadele ile başarmışlar. İşte o gün bu gündür tüm dünyada 1 Mayıs biz işçiler için mücadele ve dayanışma günü olmuş. Eee biz işçiler de bu güne sahip çıkıp, her 1 Mayıs’ta sokakları şenlendirmiyor muyuz? Elbette kızıl flamalarımızı alıp elimize, kırmızı önlüklerimizle çıkıp sokaklara el-ele kol-kola haykırıyoruz bu yıkılası düzene. Ama bunları daha büyük bir güçle yapmalıyız.
Bugün işçiler 8 saat çalışamıyorlar ne yazık ki. Geçmişte kazanılan haklar yavaş yavaş bazen de göz açıp kapayıncaya kadar elimizden alınıyor. Bizler ne kadar örgütlü olursak haklarımıza o kadar sahip çıkabiliriz. Geçmişte alınan hakların bu düzende baki kalmasını beklemek bizler için büyük yanılgı olur. Bugün ben 10 dakika öğle yemeği yedikten sonra toplamda 12 saat çalışıyorsam benim gibi milyonlarca insan da çalışıyordur. İşte bu sebeple tüm dostlarıma diyorum ki:
Dünyanın bir başka yerinde kış kıyamet olmuşsa, benim memleketim bahar olmuş bana ne. Eğer burjuvaların kirli emelleri için dünyanın bir başka yerinde çocuklar ölüyor ya da aç kalıyorsa, benim memleketimde portakal çiçekleri açmış bana ne. Eğer bir işçi tek bir işçi yerin yedi kat dibinde 12 saat kömür çıkarıp orada da can veriyorsa, börtü böcek güneşe selam durmuş bana ne. Tarlada hasat altında çocuklar can veriyorsa, başaklar rüzgârla dans etmiş bana ne. Çöpte ekmek aramak zorunda kalan milyonlarca insan evsizse, kuşlar yuva yapmış bana ne. İşçi dostlarımız birleşip kızıl önlükleri ile “biz bu hayatı yaratıyoruz” diyerek mücadeleye atılmıyorsa, gelincikler papatyaları selamlamış bana ne. Benim çocuğum gazoz kapağını toplayıp oyuncak yapıp da 12 yaşına bastığında işe gidiyorsa, tecavüzcüsü ile evlendirilmesinin doğru olduğu söyleniyorsa mümkün değil baharı yaşamak, mümkün değil “oh be mis gibi doğa” demek. Tek mümkün olan her günü 1 Mayıs yapmak her günü Mücadele ve Dayanışma günü yapmaktır. İşte bu sebepledir ki biz işçiler sadece kendimizi değil yanı başımızda, az ötemizde, arkamızda ya da çok uzağımızda bulunan diğer işçi kardeşlerimizi de mücadeleye katmalı, koluna girip birlikte yürümeliyiz. Eşimiz, kızımız, oğlumuz, kendimiz eğer mücadele etmezsek değil 8 saat istediğimizi yapmak nefes dahi alamayız. Ve gelecek kuşaklar bizi lanetler. Bizler böyle bir laneti istemiyoruz. Mücadele ve dayanışmayı büyüterek güzel günlerin muştusuna sahip çıkmalıyız.
Bir Kadın Neden Anne Olmak İstemez?
Lise Öğrencileri ve 1 Mayıs
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.