Navigation

Buradasınız

UİD-DER’in 10. Yıl Şölenine Gönderilen Dayanışma Mesajları

UİD-DER, kuruluşunun 10’uncu yılını 12 Haziran Pazar günü yüzlerce işçinin katıldığı coşkulu bir şölenle kutladı. UİD-DER’in 10’uncu yıl şöleni, tıpkı kuruluş şenliği gibi 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişinin yıldönümünde gerçekleşti. Japonya, İran ve Fransa gibi ülkelerden işçi örgütleri, direnişçi işçiler, sendikalar ve dost kurumlar mesajlar göndererek UİD-DER’in 10.yılını kutladılar. Aşağıda, UİD-DER’in 10.yıl şölenine gönderilen mesajları yayınlıyoruz.

***

UİD-DER’in, 10. yıl şölenine davetiniz için teşekkür ederim. Aynı gün, tarih ve saati önceden belli olan bir toplantımın olması nedeniyle bu davetinize katılamayacağım. Bu nedenden dolayı bunun üzüntüsünü belirtir, yapmış olduğunuz şölenin sınıfımıza katkı sunacağına olan inancımla, tüm katılımcıları selamlar ve sokakta kavgada buluşmak dileğiyle mutlu yarınlar dilerim.

İstanbul Birleşik Metal-İş 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu Adına

Şube Başkanı Yılmaz Bayram

***

İşçi sınıfının mücadelesinin yükselmesine ve bu mücadelenin siyasallaşmasına dönük araçlarla bu mücadelenin bir kolu olan UİD-DER’in durduğu yeri önemsiyoruz. Bunun işçi sınıfının örgütlenme ve mücadele deneyi olarak sınıfın siyasallaşmasına katkı yapacağı inancıyla 10. kuruluş yıl dönümünüzü kutluyoruz.

YAŞASIN İŞÇİLERİN BİRLİĞİ, HALKLARIN KARDEŞLİĞİ,

YAŞASIN İŞÇİLERİN DEVRİMCİ MÜCADELE BİRLİĞİ.

DİSK/ GENEL-İŞ MERSİN ŞUBE YÖNETİMİ

***

Değerli işçi ve emekçi kardeşler,

15-16 Haziran büyük işçi direnişinin deney ve derslerinden öğrenerek sermaye düzenine karşı mücadeleyi büyütmek, işsizliğe, yoksulluğa, işten atmalara, kiralık işçi bürolarına, kıdem tazminatı gaspına karşı, demokratik hak ve özgürlüklerin yok edilmesine karşı işçi ve emekçi barikatlarını örmenin ve bunun etrafında gücümüzü birleştirmenin gerektiği zorlu bir süreçten geçiyoruz.

Bölgede süren kirli savaşa karşı onurlu barışı, yıkılan yakılan kentlere karşı dayanışmayı savunmanın ve büyütmenin görev ve sorumluluklarıyla baş başa olduğumuz bir süreçteyiz.

Bu süreçte birleşe birleşe kazanacağız! İşçilerin birliği sermayeyi yenecek temel güçtür. 10. yıl şöleniniz bu anlamda önemlidir.

DİSK Limter-İş Sendikası olarak sizleri selamlar, 10. yılınızı kutlar, başarılar dileriz.

***

Bizler Arçelik-LG direnişçi işçileri olarak tam 1 yıl önce başlatmış olduğumuz Türk Metal’den kurtulma ve adalet arayışı sürecimizde bizleri yalnız bırakmayan, maddi manevi desteğini bizden esirgemeyen UİD-DER’e nice yıllar diliyoruz. UİD-DER’i bütün hak-hukuk arayışında işçilerin yanında görmek ayrıca gurur verici. Son olarak UİD-DER soyut bir kavram. Onun içini dolduran sizlersiniz. Sizler çok yaşayın, var olun işçi- emekçi kardeşlerimiz.

Birleşen İşçiler Yenilmezler!

Arçelik-LG direnişi işçileri

***

ZF Sachs işçileri olarak aranızda yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hepinizin bildiği üzere tüm Türkiye’de metal fırtına süreci yaşandı. Bu süreçten alnımızın akıyla çıktık. Bunu başarmamızda bizim kadar UİD-DER’in büyük payı vardı. Bu süreçte sadece Türk Metal’i kovmakla kalmadık. İşçilerin kocaman bir sınıf olduğunu ve ancak örgütlenirsek işverenler karşısında dimdik durulabileceğini öğrendik. Bizler işçi sınıfı mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz. Ve şunu çok iyi biliyoruz ki UİD-DER sürekli bizlerin ve tüm işçi sınıfının yanında. UİD-DER’e teşekkür eder, bizlerin de desteğinin sizlerle olacağını bilmenizi isteriz. Nice on yıllara. Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa.

ZF Sachs İşçileri

***

Harp-İş İşçilerin Birliği olarak UİD-DER’in 10. yılını yürekten kutluyor, UİD-DER’li işçileri dayanışma duygularımızla selamlıyoruz.

Sermayeye ve sermaye devletine karşı verdiğimiz sendikal mücadelede yanımızda yer alarak gücümüze güç kattınız. UİD-DER’den aldığımız eğitimler bizi yürütmüş olduğumuz bu mücadelede daha bir güçlü, daha bir özgüvenli yaptı. En önemlisi de bu eğitimlerle bizi sınıfsal değerlerle donattığınız için size sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

Yaşasın İşçilerin Birliği!

Mücadeleci Harp-İş işçileri

***

UİD-DER’in 10. Kuruluş yıldönümünde 15-16 Haziran 1970 direnişinde yaşamını yitiren yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz. İşçilerin sermaye karşısında var olma, birlik olma mücadelesinde verdiğiniz katkılardan dolayı Direnişçi Şişecam İşçileri olarak sizlerin 10. Yılını kutluyor ve sizleri direnişçi, devrimci duygularımızla selamlıyoruz.

Direnişçi Şişecam İşçileri Adına Yaşar AKKUL

***

UİD-DER’in 10. mücadele yılını, işçi sınıfı ve ezilen halkların yükselen mücadelelerine yükselen bir katkıya dönüşeceği umuduyla kutluyorum.

Eğitim-Sen Mersin Şube Bşk. Sinan MUŞLU

***

Mücadelemiz sırasında bizlerle her zaman omuz omuza olan UİD-DER’in 10. kuruluş yıldönümünü dayanışma duygularımızla selamlıyoruz.

Yaşasın sınıf dayanışması!

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Direnişçi Taşeron İşçileri Adına Serhat SAKAR

***

Uzun yıllardır Liman işçilerinin mücadelesine destek veren ve büyük katkılar sunan değerli UİD-DER’li dostlarımızın 10. kuruluş yıldönümlerini içten duygularımızla kutluyoruz. UİD-DER işçilerin mücadelesine deneyimleriyle rehberlik eden, işçilerin geleceğe dair umutlarını yükselten bir mücadele örgütüdür. Bu özellikleriyle daha uzun yıllar işçi sınıfı mücadelesinin önünde yürümeye, işçilere yol göstermeye devam edeceğine yürekten inanıyoruz.

Yaşasın İşçilerin Birliği, Halkların Kardeşliği!

Her Biji UİD-DER!

Mersin Limanı İşçileri

***

Uluslararası İşçi Dayanışması Derneğinin kuruluş yıldönümünü kutlar, sınıf hareketine kattığı yeni, dinamik ve belirgin mücadelesinin devamını dileriz. Kuruluşunun gereğini yerine getirerek iş kazaları, iş cinayetleri, düşük ücret adaletsizliği, kadın işçilerin önemi, işçi sınıfının sosyal yaşamı, toplumsal sorunlara yaklaşım açısından işçinin bulunduğu her alanda faaliyet göstermesi de ayrıca başarılı ve umut verici bir tablodur. Bizler gerek genel olarak gerek de yerellerde HDP olarak sınıf mücadelesinin bir parçası olmaktan ve bu uğurda mücadele edenlerle omuz omuza yürümekten her daim gurur duyduk, gurur duymaya da devam ediyoruz.

Konukları saygıyla selamlıyor, kuruluşunuzun yıldönümünü tekrardan kutluyoruz.

Halkların Demokratik Partisi Gebze İlçe Örgütü

15 Haziran 2016

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Sınıfın Penceresinden

 • Binlerce yıl ötelerden günümüze uzanan yapılar, aslında bizlere emeğin serüvenini anlatır. Tüm zenginlik doğanın ve emeğin ürünüdür. Emektir doğadaki zenginliği işleyip dönüştüren. Ta Firavunların Mısır’ından Roma’ya, Hindistan’dan Korkunç İvan’ın Moskova’sına kadar… Dillere destan olmuş şehirleri kuran emektir. Piramitler, saraylar, kanallar, katedraller, sarnıçlar, kemerler, tapınaklar… Emektir bugünün insanını dahi hayrete düşüren tüm bu yapıları yaratan yegâne güç!
 • İnsanlar var olalı beri emek harcadılar, ürettiler, üretiyorlar. Beslenmek, barınmak ve hayatta kalmak çok zordu. Doğa hem bütün ihtiyaçları barındırıyordu ama hem de bunlara ulaşmak ciddi bir emek gerektiriyordu. Çeşitli aletlerin yardımıyla kendi güçlerini kullanan insanlar, zamanla doğada var olan suyun, hayvanların, rüzgârın gücünü kullanmayı keşfettiler. Böylece ihtiyaçlarını üretmek, yaşamlarını sürdürmek çok daha kolay oldu. İnsanın üretim sürecindeki gelişimi hep devam etti. Üretim sürecine makineler girdi, ilk makineler…
 • Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri durmaksızın artarken emekçi kadınlar aynı sorulara cevap arıyor: Kadına yönelik şiddetin önüne neden geçilemiyor? Şiddet neden artıyor? Siyasi iktidarın temsilcileri şiddetin nedeninin eğitimsiz, cahil, vicdansız, merhametsiz, öfkesini kontrol edemeyen, ailevi ve ahlâki değerlere sahip çıkamayan kişiler olduğunu söylüyor. Erkekleri vicdanlı ve merhametli olmaya çağırıyorlar. Söylenen sözler ilk anda kulağa hoş gelebilir ama kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sebebi tam da siyasi iktidarın aileyi korumak adına kadınların haklarına saldırması ve erkek egemen zihniyeti körüklemesidir.
 • George Floyd, “nefes alamıyorum” diye inliyordu ama ırkçı polis umursamadı ve onu acımasızca öldürdü. Floyd’a yapılan bu muamele, kara derililerin değişmeyen kara bahtı, bitmeyen çilesidir. Yüzlerce yıl boyunca Afrika’dan Amerika’ya köle olarak satıldılar bir hayvan ya da bir eşya gibi. İnsan yerine konmayan, aşağılanan, horlanan siyahlar onlarca kez isyan ettiler ve sonunda 1861’de başlayan Amerikan İç Savaşı sonrasında kölelikten kurtuldular. Özgürlüklerine kavuşan siyahların gözleri daha bir ışıl ışıl parlamaya başladı. Ne var ki, o umutlu bakışlardaki ışıltı çok geçmeden solduruldu, tam bir vahşetle karşı karşıya bırakıldılar.
 • Siyasi iktidarın temsilcileri halkın gözüne baka baka yalan söylüyor, bunu da politik uyanıklık ve iş bilme olarak pazarlıyorlar. Gülerek liranın dolar karşısında değer kaybetmesinin halkı ilgilendirmediğini söyleyen Bakan Albayrak, belli ki milyonları istediği gibi aldatabileceğini düşünüyor. Şüphe yok ki bu konuşmanın ardında kibir ve emekçileri aptal yerine koyma vardır. Enflasyon ve işsizlik verilerinin çarpıtılması da aynı bakış açısının ürünü değil mi?

Son Eklenenler

 • Bir zamanlar yoksullara çare olan ayçiçeği yağı bugün el yakıyor. Şöyle en ucuzundan 5 litre ayçiçeği yağının fiyatı 72 lira! Oysa insanlığın kadim tecrübeleri ve yapılan araştırmalar sayesinde sağlıklı ve dengeli beslenmede proteinlerle birlikte...
 • “Uzaya çıkabilir miyiz?” sorusu dilden dile herkesin ağzında. Verilen cevaplara gülmemek elde değil. “Bırak abi uzaya çıkmayı, biz koronadan sokağa çıkamıyoruz. Geç kaldık uzaya, biz anca markete çıkarız!” diyenler mi arasınız, “liderimizle biz her...
 • Merhaba arkadaşlar, ben yeni mezun bir rehber öğretmenim. Engelli bireylerimizin eğitim aldığı özel bir rehabilitasyon merkezinde kısa bir süre çalıştım. Malûmunuz eğitimde fırsat eşitsizliği özellikle pandemi koşullarında hepten alıp başını gitti....
 • İnsanların uğrak noktalarından biri olan AVM’lerin sayısı her geçen gün artıyor. Dışarıdan bakıldığında çok şaşaalı duran AVM’lerin iç dünyası maalesef ki düşünüldüğü kadar parlak değil. Uzun süredir AVM’de çalışan bir işçi olarak size birkaç şey...
 • Edebiyatın Türkçe söyleyen büyük ustası Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te hayata gözlerini yumdu. 90 yılı aşan ömründe Anadolu’nun yoksul insanları ile hemhal olan büyük usta, onların acılarını, korkularını, mutluluklarını, cesaretlerini anlatan...
 • İktidar ve avenesi yediklerini, içtiklerini canlı yayınlarda gözümüze sokuyorlar. Ahali, gördüğü yemekler karşısında yutkunadursun kendi saraylarına, malikânelerine, villalarına krizin gölgesi bile uğramaz. Kendileri tok olduğundan “uçuyoruz,...
 • Asgari ücretin belirlenmesini hepimiz dört gözle bekliyorduk. Bunlardan çok bir umudumuz yoktu zaten, bizi yanıltmadılar. “Ekmek yiyorlarsa o zaman aç değiller” diyen zihniyetin bizlere bunları layık göreceği belliydi. 2021’de asgari ücret 2825 lira...
 • 2020, patronlar ve yönetenler için zenginliklerine zenginlik kattıkları, işçilerin alın terini, emeğini arsızca, hoyratça sömürdükleri bir yıl oldu. İşsizlik, ekonomik kriz, hayat pahalılığı, iş kazaları, hak gaspları, yasaklar, intiharlar....
 • Yoksul bir inşaat işçisinin çocuğu olarak büyüdüm. Az çok idare ederdik işte... Tüm yoksulluğumuza rağmen annemin eldeki parayı mümkün olduğunca beslenmemize ayırması bizi hayatta tuttu. Ama bazen işler çığırından çıkardı. Borçlar birikir, bakkal...
 • Maltepe Belediyesi işçilerinin grevi devam ediyor. Grevin üçüncü gününde Tugay Yolu’ndaki Park ve Bahçeler Müdürlüğü önünde bekleyen grevci işçileri ziyaret eden UİD-DER’li işçiler, dördünce gününde ise Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Belediyesi...
 • CHP’li belediye yönetimleri işçilerin taleplerini karşılamak yerine, grevi karalayarak gözden düşürmeye çalışıyor. Belli ki tek merkezden harekete geçirilen trol ordusu, belediye işçilerini aşağılıyor. Demokrasi konusunda mangalda kül bırakmayanlar...
 • Çorum’da üretim yapan Ekmekçioğulları Metal fabrikasının işçileri DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenmiş ve bu nedenle işten atılmışlardı. Ekmekçioğulları patronu, işyerinde çoğunluğu sağlayıp Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler...
 • 26 Şubat 1984’te kaybettiğimiz işçi sınıfının şairi Hasan Hüseyin Korkmazgil, acıyı da, umudu da, hasreti de, kavgayı da yazdı. Yaralara merhem olsun, karanlıkta ışık olsun, yüreklerde sevinç olsun, kavgaya çağıran ses olsun diye şiirleri, yüreğini...

UİD-DER Aylık Bülteni