Buradasınız
Uyanan İşçiler Tuhaf Konuşmaya Devam Edecekler
Ankara’dan UİD-DER’li işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ankara’da UİD-DER’in çalışmalarına katılan işçiler olarak yanımıza direnişteki TOGO ayakkabı işçilerini de alarak UİD-DER Tiyatro Topluluğu’nun sahneye koyduğu “Köle İbrahim Tuhaf Konuşuyor” adlı oyunu izlemeye Gebze’ye gittik. UİD-DER’li işçilerin yaptığı her işte olduğu gibi yine gururlandık, coşkulandık, öğrendik.
Oyun işçilerin hayatlarını patronlar için tükettiğini ve patronların bu düzeni devam ettirmek için silahlı güçlerden kültürel, ahlâki değerlere kadar her şeyi işçileri kandırmak oyalamak için kullandığını eğlenceli bir dille anlatıyordu. Oyunun Mısır’da kölelerin yaşadığı bir dönemde geçmesi ve oyunun sonunda sinevizyondan gösterilen bir video yardımıyla Mısır halkının başlattığı ayaklanmayla diktatörleri alaşağı ettiğinin hatırlatılması ise hem duygularımızı hem de bilincimizi hareketlendirdi. Bir kez daha hatırladık ki sermaye düzeni çok çeşitli yöntemlerle işçilerin bilinçlerini bulandırsa da, işçileri işsizlik, açlık, silahlı kuvvetlerle ne kadar korkutsa da, işçiler ve emekçiler eninde sonunda kendilerine yapılanların hesabını soracak, birbirlerinden etkilenecek, öğrenecek ve örgütlü bir bilinçle yönlendirildiğinde ise kendi iktidarlarını kurabilecekler.
Oyunu izleyen TOGO işçisi bir arkadaşımızın oyun hakkında söylediği şu sözler ise UİD-DER’in işçiler için ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Arkadaşımız dedi ki, “Biz iki ay önce direnişe çıktığımızda kafamıza taş düştü ama bizim kafamıza taş düştüğünü ben bu oyunu izleyince anladım.”
Dostlar, biz işçiler hayatın zorluklarının, yaşamın her alanında haksızlığa uğradığımızın, dünyada adaletsiz bir dağılım olduğunun zaten farkındayız ama bunun bizlerin işçi, birilerinin patron olmasından, bu patronların bu düzeni devam ettirmek için her şeyi kullanarak gözlerimizi bağlamasından kaynaklandığını bilemiyoruz. Ama UİD-DER ve UİD-DER’li işçiler her türlü aracı kullanarak bu bağları birer birer, beşer onar çözüyor.
Bu özgürlük ve eşitlik şarkısına, bu hak ve adalet isyanına, bu sınıf kavgasına hepimiz ortak olalım. UİD-DER’i ve çalışmalarını olabildiğimiz her alanda destekleyelim ki lüks içindeki hayatlarında bizim yoksulluğumuzu aşağılayan patronlardan hesap soracağımız günler daha da yaklaşsın.
UİD-DER YÜRÜYOR MÜCADELE BÜYÜYOR!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...