UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK’ten Çağrı; “İşsizler, Geçinemeyenler Haydi 1 Mayıs’a!”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi’nin (DİSK-AR) işsizlik ve istihdam raporu açıklandı. 18 Nisan Çarşamba günü İstanbul İŞKUR önünde kamuoyuyla paylaşılan rapor, işsizlik ve işçilerin yaşam koşullarıyla ilgili vahim tabloyu gözler önüne serdi. Bu tabloya karşı 1 Mayıs’ta alanlarda olmak gerektiği vurgulandı.

DİSK-AR raporunun paylaşıldığı basın açıklamasına katılan sendika üyesi işçiler “İstihdam Seferberliği Başladı, Kayıtdışı Patladı”, “İşsizler, Güvencesizler, ‘Geçinemiyoruz’ diyenler Haydi 1 Mayıs’a!” yazılı döviz ve pankartlar taşıdılar. Basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko gerçekleştirdi. Beko, 2017 yılında hükümet tarafından “istihdam seferberliği” ilan edildiğini, kamu kaynaklarından işverenlere büyük teşvikler sağlandığını fakat işsizlik sorununun yine halının altına süpürüldüğünü belirtti. TÜİK’in açıkladığı %10,9’luk dar tanımlı işsizlik oranının işsizliğin gerçek boyutlarını yansıtmadığını belirten Beko, DİSK-AR’ın hesapladığı geniş tanımlı işsizlik oranının %18,3 olduğunu ifade etti. 2017 yılı için belirlenen bu oranın 6 milyon 203 işsiz olduğu anlamına geldiğini söyleyen Beko, bir önceki yıla göre 271 bin işçinin daha işsizler ordusuna katıldığını vurguladı.

İşsizliğe eğitim ve cinsiyet açısından bakıldığında da oldukça çarpıcı sonuçların ortaya çıktığını ifade eden Beko, eğitimli genç erkek işsizlik oranının %17,8, eğitimli genç kadın işsizlik oranının ise %26,1 olduğunu ifade etti. Açıklamasında “Geçinemiyoruz” diyerek kendini yakan, işsiz kaldığı için intihar eden işçilere de değinen Beko, ekonomik sıkıntılar ve işsizlik nedeniyle intihar eden işçi sayısının ürkütücü boyutlara ulaştığını ifade etti. Hükümetin “İstihdam Seferberliği” ile 1,5 milyonluk istihdam hedefine ulaşamadığını, üstelik bu yıl içerisindeki kayıtdışı istihdam oranının da %47 artarak 464 bine ulaştığını belirten Beko; “İstihdam seferberliğinin sonucu kayıt dışı istihdamı arttırmak olmuştur!” dedi. 19. yüzyıl işçi cehennemlerinin bugün sürdüğüne dikkat çeken Beko, DİSK’in işsizliğin azaltılması ve güvenceli istihdam için savunduğu talepleri sıraladı:

  • Çırak, stajyer, kursiyerlerin ve bursiyerlerin ucuz işgücü deposu olarak kullanılmasına son verilmelidir.
  • Haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate düşürülmelidir.
  • Kamuda personel açığı derhal kapatılmalı, kadrolu güvenceli istihdam arttırılmalıdır.
  • Ayrımsız, kayıtsız şartsız, tüm taşeron işçilere kadro verilmelidir.
  • İşsizler açlıkla boğuşurken, İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımına son verilmelidir.
  • Kadın istihdamının arttırılması için devlet nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetleri sağlamalıdır.

Basın açıklaması, tüm işsizleri, geçinemiyoruz diyenleri, kadınları, gençleri bu taleplere sahip çıkmak için 1 Mayıs alanlarında olma çağrısıyla sonlandırıldı.

19 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this