Buradasınız
Vergi Soygununa Hayır Demek İçin 1 Mayıs’a!
Ankara’dan genç bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Her geçen gün yoksullaşan, hayat pahalılığıyla beli bükülen işçiler olarak vergi rekortmeni olmamız pek mümkün görünmeyebilir. Ancak gerçek bu. Milyarlarca dolarlık servetlere sahip patronlar servetleriyle kıyaslayınca tabiri yerindeyse bir kuruş vergi vermiyor! Sefalet ücretlerine mahkûm edilmiş biz işçiler ise vergi rekortmeniyiz. Bu gerçeği UİD-DER’in “Yağmalanan Emek: Vergi Soygunu” başlıklı videosunda duyduğumda şaşırmıştım. Videoda konuşan uzmanların vurguladığı üzere mevcut vergi sistemi bizi yolmak, patronları korumak üzerine kurulu. Zira vergi gelirinin %76,4’ü dolaylı vergilerden oluşuyor. Dolaylı vergilerin esas olarak biz işçi ve emekçilerin cebinden çıktığını düşündüğümüzde nasıl vergi rekortmeni olduğumuz anlaşılır.
Buna karşılık patronların ödediği kurumlar ya da diğer adıyla kazanç vergisi toplam vergi gelirlerinin çok azını oluşturuyor. 2014-2023 yılları arasında kurumlar vergisinin toplam vergi geliri içindeki payı yüzde 15,7 olmuş. Bu 10 yılda kişilerin sahip olduğu varlıklar üzerinden alınan servet vergisinin payı ise yalnızca yüzde 2,7! Yani servetine servet kârına kâr katanlar bunun çok azını vergi olarak öderken sefalet ücretine mahkûm edilmiş biz işçiler, emekçiler kaz gibi yolunuyoruz. Üstelik patronlara teşvik adı altında vergi afları getiriliyor, İşsizlik Sigortası Fonu peşkeş çekiliyor.
Ortaya çıkan sonuç, sermaye sınıfının tek kuruş vergi ödemediği gerçeğidir. Onların ödemediğini dolaylı vergilerle, ücretlerimizden yapılan fahiş gelir vergisi kesintileriyle bizler ödüyoruz. Ünlü patronların fotoğraflarıyla süsledikleri vergi rekortmenleri listelerinin bir aldatmacadan ibaret olduğu da böylece ortaya çıkmış oluyor. Gerçekte tek bir vergi rekortmeni var, o da işçi sınıfı.
Bizler Cumhuriyet tarihinin en büyük yoksullaşmasını yaşarken; patronlar servetlerine servet katmayı sürdürüyorlar. İktidar sermaye ile el ele vererek emeğimizi yağmalamaya tam gaz devam ediyor. Adaletsiz vergi sistemiyle, sermayeyi kollayan enflasyon politikasıyla, sefalet ücreti dayatmasıyla ve her türlü baskı ve zorbalıkla ülkeyi işçiler için cehenneme çeviren iktidar, sermaye için ise dikensiz gül bahçesi yaratmış durumda. Vergi meselesindeki vahim tablo bunu gösteriyor. Ancak vergi soygununa, emeğimizin yağmalanmasına, haklarımızın gasp edilmesine karşı çaresiz ve yalnız değiliz. Önümüzde 1 Mayıs var. Vergi soygunu başta olmak üzere iktidarın ve sermayenin tüm saldırılarına karşı işçiler olarak UİD-DER saflarında buluşmanın, taleplerimizi gür bir sesle haykırmanın tam zamanı!
Haydi 1 Mayıs’ta Sesimizi Duyuralım!
Haydi, UİD-DER’le 1 Mayıs’a!
- Uludağ’ın Eteğinde Umudumuz Yeşerdi
- Dünden Bugüne, Bugünden Yarınlara 1 Mayıslar
- Yapılan Hiç Bir Şey Boşa Gitmez!
- Elbet Bir Gün…
- Yumruğumuzu Büyütmeye Devam Edelim!
- 1 Mayıs’ta Kendimi Özgür Hissettim
- Olmak İstediğim Fotoğraf Karesi!
- UİD-DER ile Nice 1 Mayıslara
- Yüreklerimiz Meydanlarda Buluştu
- 1 Mayıs Alanlarında UİD-DER Saflarında
- İşyerlerinden 1 Mayıs Alanlarına UİD-DER
- Geleceği Ellerinde Taşıyan Mücadeleci İşçilerin Korteji
- 1 Mayıs’ta Çocuklarımla El Ele
- Her Şeye Rağmen Yaşasın 1 Mayıs
- İyi ki 1 Mayıs’a Gitmişim
- 1 Mayıs Meydanında Kırmızı Önlük ve Şapkanın Güzelliği
- 1 Mayıs’ta Umudumuz Yeşerdi
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleyi Büyütmeye Biz de Varız!
- İlk 1 Mayıs’ımın Gururunu Yaşadım
- 1 Mayıs’ta Dünyanın Dört Bir Yanında Meydanlar İşçi ve Emekçilerin Talepleriyle Yankılandı!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...