Buradasınız
Emekliler, Emeğimize Sahip Çıkmak İçin Haydi 1 Mayıs’a!
Kıraç’tan bir emekli
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Her işçinin hayalidir bir gün emekli olmak, hayatının kalan kısmında çalışmadan mutlu mesut yaşamak ve kendini güvende hissetmek… Bunun için sigortalı bir işte çalışmaya, SGK primlerimizin gerçek ücretimiz üzerinden ödenmesine dikkat ederiz. İşe ilk başladığımız günden itibaren SGK primlerimiz düzenli olarak ücretimizden kesilir. Fakat yaşayarak şahit oluyoruz ki her ay primlerimizi düzenli alan devlet sıra emekliye maaş vermeye gelince kepçeyle aldığını kaşığın ucuyla vermeye başlıyor. Üstelik onu da bir lütufmuş gibi başımıza kaka kaka!
Hal böyle olunca da emekliler yine fabrikanın yolunu tutuyor. Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte, emeklilerin büyük bir çoğunluğu birden fazla kronik hastalıklarla boğuşuyor ve bu şekilde acı çekerek çalışmak zorunda kalıyor. Ömrümüzün en verimli yıllarını ağır çalışma koşullarında tüketen biz işçiler, sıra emekli olup rahat etmeye geldiğinde tüm birikimlerimizin yağmalandığına şahit oluyoruz.
İşin daha da acı tarafı bu yağmacılar, arsızca karşımıza geçip “geçinemiyorsanız simit satın, su satın” diyerek bizlerle dalga geçiyorlar. Zaten bin bir zorlukla çalışan, hayata tutunmaya çalışan emekliler, bir de sermaye temsilcilerinin alay konusu haline geliyorlar. Sormak lazım: 2024 yılını sözde “Emekliler Yılı” ilan ederken emeklileri sefalete mahkûm etmek alay değil de nedir? Peki, bu cesareti nereden alıyorlar? Tabii ki biz emeklilerin yeteri kadar örgütlü olmamasından! Bugün işçiler ve emekliler olarak yeteri kadar örgütlü olsaydık, bu kadar pervasız davranabilirler miydi? Yaşayarak görüyoruz ki hayatımızın hangi alanında örgütlülüğümüz zayıfsa o alanı siyasi iktidar ve sermaye sahipleri dolduruyor.
Bir emeklinin 2 aylık maşıyla tek seferde karnını doyuran sermaye temsilcilerinin bizim hayatımızı belirlemesi tamamen biz emeklilerin örgütsüz olmasının bir sonucudur. Onlar her gün servetlerine servet katarken işçilere ve emeklilere hayatı zindan ediyorlar. Biz emekliler, ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz bir emekli maaşı almak istiyoruz. Sağlığa kolay ulaşmak ve ücretsiz bir şekilde faydalanmak istiyoruz. Biz kimsenin sırtında yük değiliz, insanız. Taleplerimiz için 1 Mayıs’ta yerimizi alalım. Biliyoruz ki insana yaraşır günler, onun için mücadele edenlerin elleriyle kurulacak!
Dibin Dibini Yaşamamak İçin
Yürüyor İşçi
- Uludağ’ın Eteğinde Umudumuz Yeşerdi
- Dünden Bugüne, Bugünden Yarınlara 1 Mayıslar
- Yapılan Hiç Bir Şey Boşa Gitmez!
- Elbet Bir Gün…
- Yumruğumuzu Büyütmeye Devam Edelim!
- 1 Mayıs’ta Kendimi Özgür Hissettim
- Olmak İstediğim Fotoğraf Karesi!
- UİD-DER ile Nice 1 Mayıslara
- Yüreklerimiz Meydanlarda Buluştu
- 1 Mayıs Alanlarında UİD-DER Saflarında
- İşyerlerinden 1 Mayıs Alanlarına UİD-DER
- Geleceği Ellerinde Taşıyan Mücadeleci İşçilerin Korteji
- 1 Mayıs’ta Çocuklarımla El Ele
- Her Şeye Rağmen Yaşasın 1 Mayıs
- İyi ki 1 Mayıs’a Gitmişim
- 1 Mayıs Meydanında Kırmızı Önlük ve Şapkanın Güzelliği
- 1 Mayıs’ta Umudumuz Yeşerdi
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleyi Büyütmeye Biz de Varız!
- İlk 1 Mayıs’ımın Gururunu Yaşadım
- 1 Mayıs’ta Dünyanın Dört Bir Yanında Meydanlar İşçi ve Emekçilerin Talepleriyle Yankılandı!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...