Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Şemak Otomotiv’de İşten Atmalar Devam Ediyor
Gebze’den bir işçi
Ben Şemak Otomotiv’den işten çıkartılan bir işçiyim. Bayram öncesinde fabrikadan 19 işçi işten atıldı. İşten çıkartılmaların sebebinin ise, dünyada yaşanan ve Türkiye’yi de saran ekonomik kriz olduğu söyleniyordu. Şirketin ayakta kalabilmesi için daralmaya gitmek zorunda kalındığı savunuluyordu.
Bizleri beşer kişilik gruplar halinde bir hafta içerisinde çıkarttılar. Fabrika içerisinde örgütsüz olmamızdan kaynaklı olarak, işten atılmalara herhangi bir tepki verilmedi. Zaten fabrikada yetki sahibi olan Türk Metal sendikasından da çıkışlar için onay alınmıştı. Sendika temsilcileri bizlere işverenin sunduğu mazeretlerin aynısını aktardı. İlk beş kişi çıkarıldığında ertesi günlerde de çıkışların devam edeceği açıklandı. İçeride örgütsüz olan bizler sıra acaba hangimize gelecek diye kurbanlık koyunlar gibi birbirimize bakmaktan başka bir şey yapmadık.
Şemak Otomotiv geçen sene %30-40 arası büyüme kaydetmişti. Biz işçiler ise geçen seneki bu büyüme karşısında ikinci altı ayda sadece %1,67 oranında zam aldık. Patron bütün kârı cebine indirip sermayesine sermaye katarken bizlere sefalet ücretini dayattı. Bugün ise “işler kötüye gidiyor, sizinle işimiz kalmadı” diyerek kapının önüne koyuyorlar.
İşten çıkartılanlar, patron ve sendikanın dayattığı çalışma, ücret ve sağlık koşullarına karşı tepki gösterenlerdi. Baş temsilci ile konuşup neden çıkışlara onay verildiğini sorduğumuzda bizlere krizi bahane gösterdi. Daha sonra temsilciyi biraz daha zorlayınca “siz fabrika içerisinde işçilere kendi ideolojinizi yayıyorsunuz, onun için çıkarıldınız” diye patronlar ve işbirlikçi Türk-Metal sendikasının nasıl da ortak davrandığını gösteren bir açıklama yaptı. Yani bizler güya “kriz” bahanesi ile işten atıldık. Temsilcinin ağzından kaçırdığı diğer bir şey ise bayramdan sonra da işten atılmaların devam edeceği idi.
Şemak Otomotiv’de işten çıkarmalar devam edecek. Gebze’nin tüm bölgelerinde işten atılmalar hızla devam ediyor. İşsizlik maaşına başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. İşsizlik kırbacı sırtımızda şaklamaya devam ediyor. Bu krizin sorumlusu biz değilken bütün faturayı bizlere ödettiriyorlar. Bizler bu faturayı faizi ile patronlar sınıfına ödeteceğiz. Bunu ancak örgütlü işçi sınıfı başarabilir. Bunun için işçi sınıfının örgütlü mücadelesine katılmalıyız.
1929 Krizi ve İşçi Sınıfına Etkileri
Çocuklar Ağlamamalı, Gülmeli
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...