Buradasınız
1929 Krizi ve İşçi Sınıfına Etkileri
Gebze’den bir metal işçisi
UİD-DER Gebze Temsilciliği olarak 27 Kasım 2008 tarihinde Petrol-İş Gebze şubesinde ABD’de başlayan ve tüm dünyayı saran 1929 bunalımını konu alan bir etkinlik düzenledik. Etkinliğe başlamadan önce İşçi Dayanışması bültenini işçi arkadaşlarımıza dağıtarak işçi arkadaşlarımızla sohbetler ettik. Etkinliğimize Petrol-İş Gebze şube başkanı Süleyman Akyüz’ün açılış konuşması ile başlandı. Konuşmasında başkan, ekonomik krizin işçileri nasıl etkilediğine ve nasıl etkileyeceğine değindi. Konuşmasını işçileri 30 Kasımda Gebze’de yapılacak mitinge katılmaya davet ederek bitirdi. Daha sonra dernek temsilcimiz derneğimizi tanıtan kısa bir sunum yaptı. Dernek faaliyetlerimizi anlattı ve tüm işçi arkadaşları derneğimize davet etti. Ardından sunumu yapan arkadaşımız, ekonomik krizin nasıl hissedilmeye başlandığını ve giderek yayıldığını anlattı. Patronlar sınıfı ve onun sözcülerinin krizin Türkiye’yi etkilemeyeceği yalanını bizlere medyası, hükümet yetkilileri ve politikacıları aracılığı ile pompaladıklarına değindi. Sistemin krizlerden çıkmak ve yeni yatırım alanları yaratmak için paylaşım savaşlarına ihtiyaç duyduğundan bahsetti. İşçi sınıfının geçmişte yaşadıklarının geleceğe ışık tuttuğunu söyledi ve belgeselde izleyeceklerimizin önemli olduğunu ifade etti. Sonrasında belgeseli izlemeye başladık.
Belgesel işçi arkadaşlarımız tarafından büyük bir dikkatle izlendi. Birbiri ardına kapanan fabrikalar, artan işsizlik ve bir tabak çorba için uzayan devasa kuyruklar üzüntü içinde izlendi. Artan işsizlikten kaynaklı göç hızla yaygınlaşmıştı. Belgesel içerisinde insanların yakmak için kaldırım tahtalarını söktüklerini ve bir taraftan açlık baş göstermesine rağmen üretilen malların sırf fiyatları düşmesin diye denize döküldüğünü gördüklerinde salondaki tepkiler artık kısık cümlelerle ağızlarından dökülüyordu. Kriz giderek derinleşmekteydi ve savaş kaçınılmaz hale gelmişti. Bakır fabrikaları yeniden açılmış ve üç vardiya çalışmaktaydı. İşçi yetmediği için Bolivya’dan işçi getirilmekteydi. Ancak bu kez üretilen bakır mermi yapımı için kullanılacaktı ve onu üreten insanların üzerinde patlayacaktı.
Son olarak belgesel ve bugün içinde bulunduğumuz kriz üzerine genel bir sohbet yapıldı. Sohbette krizin boyutları konuşuldu. Belgeselden örnekler verilerek bugün içerisinde olduğumuz durum değerlendirildi. Ve bu krizin 1929 krizini geçtiği ve yaşanan emperyalist savaşın insanlığı yok oluşa sürükleyebileceği üzerinde duruldu. Bugün işten atılmaların ve ücretsiz izinlerin başladığına, bu saldırılara karşı sağlam bir direniş hattı örülebilmesi mücadelesinde sendikaların önemine değinildi. İşçilerin krizin sorumlusu olmadığı ve krizin faturasının patronlara ödetilmesi gerektiği ve bunu örgütlü işçi sınıfının yapacağı söylendi. Ankara ve Gebze’de yapılacak olan mitinglere katılacağımızı söyleyerek tüm işçi arkadaşlarımızı davet edip etkinliğimizi noktaladık.
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz.
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...