Buradasınız
12 Eylül’ün Hesabını Soracağız!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
29 yıl önce gerçekleştirilen ve etkileri bugüne kadar devam eden 12 Eylül faşist askeri darbesi binlerce emekçinin katılımıyla lanetlendi. Aralarında UİD-DER’in de bulunduğu demokratik kitle örgütleri, sosyalist partiler, devrimci kurumlar ve sendikalar Tepe Nautilus önünde toplanarak kortejler halinde Kadıköy İskele Meydanına kadar sloganlar ve marşlar eşliğinde yürüdüler. 12 Eylül darbesiyle kapatılan ve onlarca yöneticisi tutuklanarak cezaevine konan DİSK’in mitinge katılmaması ve aynı saatlerde ayrı bir salon etkinliği yapması dikkat çekti.
Kenan Evren kuklasının en önde taşındığı yürüyüşte, “12 Eylül Sürüyor Darbeciler Yargılansın, Gerçeğin ve Adaletin Peşindeyiz” yazılı ana pankartın arkasında kurum temsilcileri yer aldılar. UİD-DER’li işçiler “12 Eylül’ün Hesabı Sorulacak, Faşizme Karşı Sınıf Cephesi” pankartı arkasında yürüdüler. Yürüyüş ve miting boyunca UİD-DER kortejinden sık sık “Açlık, Savaş, Faşizm, İşte Kapitalizm!”, “Milliyetçi Saldırganlığa, Şovenizm, Faşizme, Darbecilere, Geçit Vermeyeceğiz!”, “Faşizme Karşı Sınıf Cephesi!”, “Siyasal-Yasaklar Kaldırılsın!”, “Sınırsız Grev Özgürlüğü”, “Faşistlerin İpleri Sermayenin Elinde” sloganları yükseldi.
Yürüyüşün başlamasından kısa bir süre sonra bastıran yağmurun şiddeti kortejlerdeki coşkuyu bastırmaya yetmedi. Alana girilmesiyle birlikte önce 12 Eylül’de işkencede ve idam sehpalarında katledilen devrimcilerin ve öncü işçilerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Hemen sonra yapılan konuşmalarda 12 Eylül anayasasının kaldırılması ve darbenin sorumlularının yargılanması talepleri dile getirildi. Darbeci generallerin ve diğer sorumluların yargılanabilmesi için anayasanın 15. maddesinin kaldırılması talep edildi.
Söz alan DTP Milletvekili Gülten Kışanak, 12 Eylül’ün hâlâ hesabı sorulmayan bir yara olduğuna, darbecileri ve ceberut devleti koruyan bir anayasayla yönetildiğimize dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bugünlerde bir açılımdan bahsediyorlar. Bunun test edileceği tek veri vardır. 12 Eylül darbecilerini yargılayın, anayasasını ortadan kaldırın. 12 Eylül’ün karanlığı Amed zindanını müze yapın. Kürt halkından özür dileyin. Kürt halkının mücadelesi Türkiye’de yürütülen özgürlük mücadelesinin bir bileşenidir. Bu mücadeleyi zafere ulaştırmaya kararlıyız. Bunu siz dostlarımızla başaracağız. Kürt halkının muhatabı, Türk aydınları, devrimcileri, sosyalistleridir.”
KESK Genel Başkanı Sami Evren de yaptığı konuşmada 15. maddenin kaldırılması ve Kürt sorununun çözülmesi için anayasada değişiklik yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıca DESA’da yaklaşık bir yıl direniş sürdüren Emine Arslan ile 9 aydır direnişte olan Sinter Metal işçileri adına Halit Yıldırım da, mücadeleye vurgu yapan birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmaların ardından miting son erdi.
12 Eylül Röportajları-4
Tek Umut Mücadelede!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...