Buradasınız
1 Mayıs’ta Fabrikalardan Alanlara Çıktık
Ankara’dan UİD-DER’li bir işçi
Uzun süredir hazırlıklarını yürüttüğümüz işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta Taksim Alanında yüz binlerce işçiyle birlikte taleplerimizi haykırdık. Sabahın erken saatlerinden itibaren toplanma yerinde bir araya gelen UİD-DER’li işçiler ve öğrenciler olarak düzenli bir şekilde kortejimizi oluşturduk ve sloganlarımızı hep bir ağızdan dillendirdik. Uzun bir aradan sonra birleşik ve kitlesel bir şekilde kutlanan 1 Mayıs, işçi sınıfına gücünü ve birliğini göstermesi açısından da gayet olumlu bir izlenim yarattı. Daha önceki senelerde yaşananın aksine coşkulu bir şekilde kutlanan 1 Mayıs’ta bizler de UİD-DER’li işçiler olarak tüm sesimizle var olan coşkuya ortak olduk. Kortejimiz atılan sloganlar ve söylenen marşlarla oldukça coşkuluydu. Attığımız sloganlar ve coşkumuzla alandaki pek çok kimsenin dikkatini çektik. Pek çok kişi yanımıza gelerek “UİD-DER ne demek?” diye sordu. UİD-DER’in kıpkızıl flamaları ise alanı daha da renklendiriyordu.
Taksim alanı oldukça kalabalıktı, saatlerce alana girmek için beklemek durumunda kaldık. Alana yaklaştığımızda ise yol kenarlarında sendikalı işçilerin alandan çıktığını gördük. Bu da gösteriyor ki sendika bürokratları yine üzerlerine düşen görevi yerine getirmiş ve işçilerin bir arada olmasının o gücü daha da fazlasıyla hissetmesinin önüne geçmişti. Bütün bir yıl boyunca 1 Mayıs için herhangi bir çalışma yürütmeyen sendika bürokratları var olan kitleyi de bölmekle meşguldüler. Bizler alana girdiğimizde KESK Genel Başkanı Sami Evren bir konuşma yapıyordu, onun ardından Süleyman Çelebi konuştu. Sonrasında Grup Yorum sahneye çıktı ve çekilen halaylarla birlikte 1 Mayıs mitingi sona erdi. Bizler de her zamanki disiplinimizle birlikte otobüslerimize ulaşana kadar kortejimizle yürüdük, sloganlarımızı ve işçi sınıfının marşlarını söylemeye devam ettik.
Bizler UİD-DER’li işçiler ve öğrenciler olarak geçen 1 Mayıs’ın ardından bu seneki 1 Mayıs’ın hazırlıklarına başlamıştık ve özellikle son süreçte gerek afişlerimizle gerekse dağıttığımız bildirilerle bu süreç biraz daha hızlanmıştı. Ve alanda gördük ki söylediklerimiz karşılığını bulmuştu. Pek çok işkolundan işçiler ve aileleri o gün bizlerle birlikte yürüyordu ve haklı taleplerimizi haykırıyordu. Attığımız her sloganda var olan sorunları sermayenin yarattığını ve çözümün işçi iktidarında olduğunu haykırıyorduk. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için bizler biliyoruz ki işçi sınıfı kendi örgütleri içinde örgütlenmeli ve mücadeleye atılmalıdır. Bunun için de UİD-DER bizlere yol göstermeye devam ediyor. Patronlar sınıfına nasıl bir güç olduğumuzu göstermeli ve taleplerimiz karşılanana kadar, patronlar sınıfının düzenini yerle bir edene kadar, işçi iktidarını kurana kadar mücadeleye devam etmeliyiz. Bizler şimdiden 2011 1 Mayıs’ı için çalışmalarımıza başladık bile.
Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan!
UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!
Kriz-Savaş-İşsizlik, Çözüm İşçi İktidarında!
1 Mayıs’ta Krize Karşı Haykırdık!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...