Buradasınız
1. Yıl Etkinliğinde Sinter İşçilerinin Yanındaydık
UİD-DER üyesi bir eğitim işçisi
Sinter Metal işçilerinin direnişlerinin birinci yılında düzenledikleri etkinlikte biz UİD-DER’li işçiler de metal işçilerinin yanlarındaydık.
Bir yıldır süren mücadelelerinde bizler Sinter Metal işçileriyle sürekli dayanışma içinde olduk. Fabrika önünde yaptığımız dayanışma ziyaretlerinde, işçilerin düzenledikleri basın açıklamalarında, mahkeme önündeki bekleyişlerinde, yürüyüş ve dayanışma gecelerinde işçilerle birlikteydik. Bizler şunu çok iyi biliyoruz ki işçilerin yürüttüğü her türlü hak arama mücadelesi ancak ortak dayanışma ile başarıya ulaşabilir. Direnişçi işçilerin kaybı hepimizin kaybı, kazancı ise hepimizin kazancıdır. Bu temelde direnişçi işçilerin bundan sonraki mücadelelerinde de biz UİD-DER’li işçiler olarak dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.
Birinci yıl etkinliğinde işçilere İşçi Dayanışması bültenimizin son sayısını ulaştırarak, onlarla hem yürüttükleri direnişle ilgili hem de bültendeki yazılarla ilgili sohbet ettik. Bir işçinin annesi bültenimizdeki Tekimsa işçisinin yazısını görünce ilgiyle “Tekimsa’da 8 yıl çalıştım ve astım hastalığı nedeniyle daha fazla çalışamadım” dedi. Bir başka Sinter işçisi ise direnişe sürekli katılamadığını, birkaç aydır çalıştığı işyerinde ise çalışma koşullarının çok kötü olduğunu söyledi. 14 saat çalıştığını, patronun, fabrikadaki her türlü işin kurallara uygun olduğunu işçilere inandırdığını söyledi. Direnişe desteğe gelen bir stajyer işçi ise, sendikalı bir işyerinde çalışmanın kendisi için ne kadar önemli olduğunu, pek çok şey öğrendiğini belirtti. Bir başka Sinter işçisi de, patronun atılan işçilere para teklif edip sendikadan istifa etmelerini istediğini belirterek, patronun çaresiz kaldığı için bu tür hamleler yaptığını ve bu tür oyunlara rağmen direnmeye devam edeceklerini söyledi.
Bilindiği gibi işçilerin mahkemesi tam bir yıldır sürüyor ve işçiler bu süre zarfında mahkemelerin tarafsızlığına olan inançlarını iyice yitirdiler. Direnişlerinin birinci yılını dolduran metal işçileri yaptığımız sohbetlerde kararlılıklarını dile getirerek, dayanışma çağrısında bulundular.
Metal işçileri her türlü zorluğa rağmen direnişe devam ediyor, bizler de onların mücadelesine omuz vermeye devam ediyoruz. İşçiler birbirlerine destek verdiği sürece büyük bir güç olduklarının farkına varırlar. Sendikalaşmak ve işimize geri dönmek için güçlerimizi bileştirmeliyiz. Patronlara ve onların işçi düşmanı yasalarına karşı hep beraber sınıf mücadelesini yükseltmeliyiz.
- UİD-DER’den Direnişteki Polonez İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Patronlar Saldırıyor, İşçiler Mücadeleden Vazgeçmiyor
- Polonez İşçilerine Polis Saldırısı
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...