Buradasınız
Arap Halklarının İsyanı: Eşitlik, Özgürlük, İnsanlık Onuru!
Gebze’den bir işçi
Eşitlik, özgürlük, insanlık onuru… Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun bu sloganla sarsıldığı şu günlerde, Arap halklarının isyanını konu alan bir etkinlik düzenledik. UİD-DER Gebze temsilciliğinde, “Arap halkları isyanda, çözüm işçi iktidarında” başlığıyla düzenlenen etkinliğe, her sektörden işçi arkadaşlarımızın yanı sıra Bericap direnişçileri de katıldı. Seminerin birinci bölümünde Arap halklarını saran isyanının gelişimi ve yarattığı etki anlatıldı. Diktatörleri alaşağı eden Arap emekçilerinin ayağa kalkmasının videosunu izledik, sonra da sunum slaytlar eşliğinde devam etti.
İkinci bölümde çok canlı bir tartışma yaşandı. Seminere katılan işçi arkadaşların sorularıyla açılan bu bölümde isyanın boyutu üzerinde duruldu. Ayrıca işçi sınıfının örgütsüzlüğüne dikkat çekildi. Arap halkları diktatörleri devirdi. Ancak diktatörlükler hâlâ ayakta. Bunun nedeni, dikkat çekildiği üzere, işçi sınıfının bağımsız sınıf çıkarı temelinde bir örgütlükten yoksun olmasıdır.
Bugün kurşunların üzerine koşan Arap emekçileri elbette böyle bir örgütlenmenin eksikliğini de görecekler. İşçi kardeşler hatırlayacağınız üzere, 2000’li yılların başında tüm dünyayı içine alan bir sistem krizi yaşanmıştı. Ve o yıllar içinde halk isyanları da kendini göstermişti. Latin Amerika’da başlayan bu isyan, Avrupa kıtasına, oradan da Yunanistan’a, şimdi ise kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya ulaştı. Evet, kardeşler, dünyanın bütün diktatörleri bugün korku içinde. Sömürü düzeniyle birlikte diktatörlerin sonunun “mübarek” olması için biz işçilere çok iş düşüyor.
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...