Buradasınız
Aydınlı'da UİD-DER'in Medya Semineri
Aydınlı’dan UİD-DER üyesi bir işçi
İçinden geçmekte olduğumuz gerileme dönemine rağmen sınıf mücadelesinde yavaş fakat emin adımlarla yerini alan UİD-DER aylık seminerlerinden birini daha gerçekleştirdi. Bu seminerde, günlük hayatımızın en mahrem köşelerine kadar giren, bilincimizi ve duyularımızı hâkimiyet altına almaya çalışan burjuva medya ve kapitalist toplumdaki işlevi slaytlar eşliğinde anlatıldı. Sunumda, burjuvazinin medyayı ideolojik bir aygıt olarak kullandığı ve bu yolla burjuvazinin günün 24 saati ideolojik propaganda yaparak işçi ve emekçi kitlelerin düşüncelerini istediği doğrultuda oluşturmaya çalıştığı öne çıkan vurgulardandı. Ayrıca grevlere ve işçi sınıfının ve devrimcilerin katıldığı mitinglere ilişkin haberlerin fark edilemeyecek kadar az yer aldığı, bu tür olayların haber olabilmesi için de bir kargaşanın, çatışmanın şart olduğu ve bu haberlerin kitleleri korkutmak ve sindirmek amacıyla ekranlara taşındığı belirtildi.
Kürt halkına karşı 15 yıl boyunca bir savaşın yürütüldüğü bu topraklarda, işçi ve emekçi kitlelerin yaşanan bu savaştan ve savaşın sonuçlarından haberdar olamadığı, burjuva medyanın olup bitenleri gerçek boyutlarıyla hiçbir şekilde yansıtmadığı ve haber yapmadığı, yansıtılan görüntülerin ve yapılan haberlerinse devletin sansüründen geçirilmiş olduğu hatırlatıldı. Burjuva medyanın Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Şanlıurfa’da yaşanan afet görüntülerinde de sınıf tavrına uygun davrandığı anlatıldı. Cezaevlerinin yakılıp yıkıldığı, kimyasal silahların kullanıldığı, birçok devrimci tutsağın ateşler içinde canlı canlı yakıldığı ve burjuva devletin “hayata dönüş” adını verdiği 19 Aralık 2000 tarihli operasyona ilişkin haberlerin de, gerçeklerin ne boyutta çarpıtıldığının ana örneklerinden biri olduğu hatırlatıldı.
Burjuvazi, televizyon yoluyla emekçi kitlelerin bilinçlerini esir almaya ve onları aptallaştırmaya çalışıyor. Sınıfımızın çıkarlarını savunan, yaşadığımız toplumun gerçeklerini bize gösteren, bizi bataklığa dönüşmüş bu sistemi sorgulamaya, en önemlisi de değiştirmeye yaklaştıran devrimci sosyalist basın ise ekonomik engellemelerle, devletin uyguladığı sansürle, cezalar ve kolluk kuvvetlerinin fiili saldırılarıyla durdurulmaya çalışılıyor. Burjuva düzen devrimci basına yaşam hakkı tanımıyor, onu susturmaya ve yok etmeye çalışıyor. Bu gerçekler, canlı örneklerle anlatıldı ve işçi sınıfının kendi basınına sahip çıkmasının gerekliliğinden bahsedildi.
Tüm bu anlatılanların yanı sıra UİD-DER Tiyatro Grubu’nun sahneye koyduğu “medya” oyunu ise; kitle iletişim araçlarının en güçlüsü olan televizyonu konu alarak, televizyonun insanları pasif bir şekilde oturmaya itmesini, insanlar arasındaki iletişimi ortadan kaldırmasını, en önemlisi de emekçi kitlelerin düşüncelerini burjuvazinin televizyon yoluyla istediği doğrultuda oluşturabildiğini çarpıcı bir biçimde ortaya koydu.
Marşların coşkuyla hep bir ağızdan söylendiği, işçi sınıfının yeni bir yeryüzü kurma mücadelesini anlatan şiirlerin okunduğu bu etkinlikte, işçilerin ve gençlerin sıkılı yumruklarıyla sloganlar haykırıldı. Bizlere düşen görev, bu coşku dolu mücadele ruhuyla, sıkılı yumruklarımızın burjuvazinin kafasına ineceği güne kadar mücadeleyi yükseltmektir.
Kavga arkadaşlarıyla yılbaşı
Şiir, şarkı, marşlarla yeni yıla ...
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...