Buradasınız
Bakırköy Belediye İşçilerinin Grevine Destek Büyüyor!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bakırköy Belediyesinde 25 Ekimden bu yana grevde olan Belediye-İş üyesi işçilere destek büyüyor. Türkiye’nin çeşitli illerinden Belediye-İş üyesi işçiler, grevin 18. günü olan 11 Kasımda Bakırköy Belediye işçilerine desteğe geldi. Daha önce İzmir’de çalışan belediye işçilerinin dayanışma ziyareti gerçekleştirdiği Bakırköy grevcileri, bu kez Tekirdağ’dan Kocaeli’ye, Balıkesir’den Bolu’ya, Zonguldak’tan Manisa’ya pek çok şehirden belediye işçilerini ağırladı. Dayatmalara, iftiralara, işçi ve sendika düşmanı tutumlara karşı yüzlerce işçi tek bir ağızdan haykırdı: “Bakırköy İşçisi Yalnız Değildir!”
Davullar çalarak, sloganlar atarak Bakırköy Özgürlük Meydanına gelen belediye işçilerini, grevci işçiler coşkuyla karşıladı. Kilometrelerce uzaktan sınıf dayanışmasını büyütmek için Bakırköy’e gelen işçiler, grevci işçilerin “Bakırköy Sizinle Gurur Duyuyor!” sloganıyla alana girdiler. Bakırköy Özgürlük Meydanında Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Savaş Doğan bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Belediye işçilerinin 2 yıldır yaşadığı hak kaybını gidermek için bugün grev alanında daha gür bir sesle haykırdıkları dile getiren Doğan, paranın pula döndüğü ve işçilerin alım gücünün eridiği böylesi ortamda Belediye Başkanının “sıfır zam” dayattığını dile getirdi. Bakırköy Belediye işçilerinin haklı bir mücadele verdiğini dile getiren Doğan, gerek emek örgütlerinin gerekse de Türkiye’nin dört bir tarafından işçilerin desteğiyle grevin büyüdüğüne dikkat çekti.
Belediye-İş Genel Başkan Yardımcısı Bayram Özkan ise 2019 yılında Bakırköy Belediyesi işçilerinin maaşı 1000 dolara tekabül ederken, bugün 500 dolara düştüğünü dile getirdi. Belediye Başkanının gerçekleri çarpıtıp işçilerin maaşlarını kamuoyuna yüksek deklere ettiğini dile getiren Özkan, “gerçekler bordrolarda!” dedi. 6 ilden belediye işçisinin dayanışmaya geldiğini aktaran Bayram Özkan, Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretlerin devam edeceğini dile getirdi.
Açıklama boyunca “Sözleşme Hakkımız, Söke Söke Alırız”, “Zafer Direnen İşçinin Olacak”, “Bakırköy İşçisi Yalnız Değildir!” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından hep birlikte grev halayları çekildi.
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...