Buradasınız
Bimeks İşçilerinin Mağduriyeti Ne Anlatıyor?
Esenyurt’tan bir emekçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Patronlar ve onların temsilcisi siyasiler, yaşadıkları felaketlerde, mesela ekonomik kriz dönemlerinde dillerinden düşürmez; “aynı gemideyiz, ya hep beraber çıkacağız, ya da beraber batacağız” laflarını… Bu söz aslında “krizin faturasını siz ödeyeceksiniz, fedakârlık yapacak, çok çalışacak veya işsiz kalacaksınız, açlık ve sefalete mahkûm olacaksınız” anlamına geliyor. Sayıları 1500’ü bulan Bimeks işçileri de işte bunu yaşadılar!
Aylardan beri alacakları için mücadele edip, eylemler yapıyor Bimeks işçileri... Teknoloji ürünleri satan mağazalarından biri olan Bimeks, krizi gerekçe göstererek önce birçok mağazasını boşalttı, sonra da sırayla mağazaları kapatarak yüzlerce işçiyi haklarını vermeden işten çıkardı. İşçiler, şirketin iflas vermediğini yönetim kurulu dağıtılarak batık şirket gibi gösterildiğini ve zaman aşımı beklendiğini söylüyorlar.
Hakkını almak için mücadele eden bir kadın emekçi; 2016 yılı itibariyle maaş alamadıklarını, işe gidebilmek için borç para aldığını söylüyor. Sonra ekliyor: “Kardeşimle birlikte evi geçindiriyordum. O dönem kardeşim işten ayrılmıştı ve kirada oturuyorduk. Ev kirası, faturalar derken borcum birikti haliyle… Gelirim yok ama giderler sürekli artıyordu. Patron hepimizin ‘aynı gemide’ olduğunu söylüyordu.” Bu işçi kardeşimiz patronun “aynı gemideyiz” laflarına o dönem çaresizce, “bir umut” diyerek inandı mı bilmiyoruz. Haklarını alabilmek için başlattıkları hukuk mücadelesini kazanan işçiler, buna rağmen haklarını alamadıklarını anlatıyorlar şimdi...
Şöyle anlatıyor bir işçi sonrasında yaşananları: “Hiçbirimiz tazminat alamadık, çünkü şirket peyderpey mağazaların içini boşaltıyordu. Bizler yetkililerin sözlerine güvenip düzelecek diye bekledik. Meğer bir hırsızlık ve dolandırıcılık olayına ortak olmuşuz. Şirketin ortağı olan patronun kardeşi ile görüşmeye gittik.” Ne demiş olabilir sizce patronun kardeşi? İşçilerle adeta dalga geçercesine, “Bimeks bana da borçlu, benim de şirketten alacağım var” demiş!
Halen bir üniversitede görevine devam eden şirketin patronu, geçtiğimiz Mayıs ayında gazeteye verdiği bir röportajda, “2021 yılı Türkiye’nin yılı olacak. Bu yıl hepimiz için büyük fırsatlar doğurabilir” demiş. Demek ki fırsat derken bunlardan bahsediyormuş; mağazaları boşalt, kasayı boşalt, işçilerin haklarını gasp et! Bundan büyük fırsat mı var bunlar için!
210 milyon dolarlık yıllık ciroyu beğenmeyen, “önümüzdeki yıllar için hedef 1 milyar dolar” diye açıklama yapan bir patrondan bahsediyoruz. İşçileri dolandırdığı halde hakkında adli takip veya soruşturma yok! İşçiler ise haklarını almak için mücadele edip seslerini duyurmaya çalışınca, çeşitli eylemler yapınca karşılarında polisi buluyorlar!
Bu düzende “adalet” de polis de patrondan yana kardeşler! Asalak gibi yaşayıp emekçilerin sırtından milyon dolarlar kazanan, işçilerin haklarını gasp eden patronlardan yana! Biz üretiyoruz, biz çalışıyoruz ama onlar çalıyor, onlar zenginleşiyor. Onlarla biz ne aynı taraftayız, ne de aynı gemide! Bizim tarafımız belli, biz işçi sınıfıyız. Bir araya gelip mücadele edeceğiz, çaresiz değiliz! Tek kurtuluşumuz örgütlü mücadelemizdedir. Ya onlar kazanacak ya da biz!
Düşmana İnat Umudu Büyüt!
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.