Buradasınız
Cam Elyaf Fabrikasının Önünde İşçi Dayanışması Dağıtımı!
Gebze’den bir üniversite öğrencisi
Merhaba dostlar. Ben Marmara Üniversitesinde okumakta olan geleceğin işçisi bir öğrenciyim. Her geçen gün giderek daha fazla büyüyen mücadelemizin bir parçası olarak, bir fabrika önünde bülten dağıtımını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Kristal-İş’in yıllardır örgütlü olduğu Cam Elyaf fabrikasında bir vardiya çıkışı bülten dağıtımındaydık. Servis araçlarının önünde işçilerle sohbet ediyorduk. Sohbetimizin konusu, bültenimizde yer alan Şişe Cam Grevi deneyimiydi. Bu esnada işçiler fabrikadan servislere doğru yürümeye devam ediyorlardı. Amacımız bir işçi kardeşimizi daha mücadeleye çekmekti. Açlığa mahkûm edilen, et yerine bayat ekmek yiyen, en az 10 saat çalıştığı halde düşük ücrete mahkûm edilen, iş kazalarında hayatını kaybeden, meslek hastalıklarıyla yaşamayı öğrenen, ekonomik sıkıntıdan aile düzeni bozulan, çocuğunun yüzü gülmeyen, hayatı iş ev arasında geçen, gezmek nedir bilmeyen, sendikaya üye olduğu için işten atılan, krizden dolayı işten atılan, aybaşını nasıl getireceğiz diye kara kara düşünen… Bu kadar olumsuzluğu bir arada yaşayan işçi arkadaşlarımızı kendileri için mücadeleye çekmekti amacımız.
Sohbet sırasında fabrikanın güvenlik görevlilerinin tepkisine, kaba davranışlarına maruz kaldık. Fabrika sahasında dağıtımın yasak olduğunu söylediler ve bültenlerimizi zorla almaya kalktılar. İşçi Dayanışması bültenimizi onlara kaptırmadık. İşçi kardeşlerimiz için oradaydık, o bültenleri onlara ulaştırmalıydık, onlara mücadeleyle birlikte gelecek umut dolu günlerin yolunu göstermeliydik. Haksızlığa boyun eğmeyen insanların neler kazanabileceğini gösteren İşçi Dayanışması bültenimizdeki yazılarla işçinin el fenerini onlara ulaştırmalıydık. Bir işçi olduğunu unutan güvenlik görevlilerinin kabalığına rağmen bültenlerimizi dağıtmaya devam ettik. Patronların işçilerin bilincini nasıl bulanıklaştırdığını yaşayarak bir kez daha gördük. İşçiye işçiliğini unutturup onları yozlaştırarak işçi arkadaşlarına karşı düşman ediyorlar.
Arkadaşlar işçiyi işçiye kırdırmaya çalışan zihniyete karşı uyanık olmalıyız. Çünkü biz işçiler bir bütünüz, bizim sevinçlerimiz mutluluklarımız ve üzüntülerimiz ortak. İşçiye, patrondan dost olmaz. İşçinin dostu, dünyanın neresinde olursa olsun, onun gibi işgücünü satmak zorunda olan sınıf kardeşleridir. Bu bilinçte olduğumuz sürece biz işçiler bir bütün olarak bir çatı altında toplanır ve tek bir yumrukla karanlığı yırtıp güzel günlere kavuşuruz. İşte bu yüzden alanlarda haykırıyoruz: Kurtuluş Yok Tek Başına ya Hep Beraber ya Hiçbirimiz!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Ücretsiz İzin Yasal mı?
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...