Buradasınız
Çiftay Madencilikte Direniş Kısmi Kazanımla Sonuçlandı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
17 Ocakta Oyak-Erdemir işletmelerinin alt taşeronu Çiftay Madencilikte çalışan 600 demir madeni işçisi çalışma koşullarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle iş durdurmuş, Divriği-Cürek karayolunu trafiğe kapatarak tepkilerini göstermişlerdi. İşyeri temsilcileriyle yapılan görüşmede işveren mevcut ücretlere yüzde 51 zam ve sosyal haklarda bazı iyileştirmeler yapabileceğini söylemişti. İşçiler yüzde 51 zam üzerine 1000 lira seyyanen zam istemişler, taleplerinin kabul edilmemesi üzerine 18 Ocakta direnişe devam etme kararı almışlardı. İlk iki gün şirketin şantiye binasında direnen işçiler, direnişin 3. gününde jandarma ve polis zoruyla dışarıya çıkarıldılar. Direnişlerine dışarıda devam ettiler.
İşçiler direnişe geçtikten sonra Divriği Belediye Başkanı CHP’li Hakan Gök’ün yanına giderek direniş alanını ziyaret etmesini istemiş ancak Gök’ün cevabı “Ben taraf olamam” olmuştu. Ancak daha sonra Hakan Gök, MHP ve AKP Divriği ilçe başkanları ile bir araya geldi. Bu görüşme sonrası 19 Ocak günü işçilerin yanına giden belediye başkanı “Direnişinizi daha fazla uzatırsanız sonu kötüye gider. Bu şirket buradan giderse sahipsiz kalırsınız, hepinizi işten atarlar” diyerek işçileri tehdit etti. İşçiler Gök’e “Sen işveren temsilcisi mi yoksa belediye başkanı mısın, sen sahipsiz kalacaksın. Yarın seçim olduğunda bizden oy isteyeceksin, o zaman görüşeceğiz” diyerek görüşmeyi kestiler. İşçilerin haklı tepkisi sonrası heyet alandan ayrılmak zorunda kaldı.
İşçiler CHP, MHP ve AKP’li ilçe yöneticilerinin maden patronuyla ortak hareket etmesiyle direnişi bitirmeleri konusunda basınç altında bırakıldılar. Divriği Gazetesi’nin haberine göre işçi temsilcilerinden biri şunları söyledi: “Hiç kimsenin beklemediği direnişi başardık. Bu direnişin böyle kararlı bir biçimde büyüyeceğini kimse beklemiyordu. İşveren, işçilerin kararlı direnişi karşısında şaşkına uğradı. Eylemimizi sabote etmek için Divriği Belediye Başkanı ile Cumhur İttifakı bileşenlerinin temsilcilerini sahaya sürdü. Bu kişiler el altından işçilere direnişin devam etmesi halinde kötü şeylerin olacağını, Çiftay Şirketi’nin Divriği’den gitmesi halinde maden işçilerinin tamamının işine son verileceği mesajını yaydı. Bu karamsar hava işçileri direnişten caydırdı.”
Direnişin 3. gününde işçilerin taleplerinin kısmen karşılandığı bir anlaşma yapıldı. Anlaşma gereğince, işçilere yüzde 51 zam yapılacak. Banka Maaş Promosyonu, gıda ve yemek farkı ücretleri ile yakacak yardımı olarak her ay ek 750 lira ödenecek. İşçilerin 1000 liralık seyyanen zam talebi ise 250 lira olarak verildi. Böylece en düşük ücret alan asgari ücretli (4250) madencinin eline toplamda 5250 lira geçmiş olacak.
Uzun yıllardır sendikasız ve taşerona bağlı olarak çalıştırılan Divriği maden işçilerinin bu direnişi, tüm talepleri karşılanmamış olsa bile önemlidir. Maden işçileri üretimden gelen güçlerini kullandıklarında kazanım elde edebileceklerini yaşayarak görmüşlerdir. Gece vardiyasına inen bir maden işçisinin “Bizim burada olduğumuzu hepiniz gördünüz. Ocaklara belki biraz buruk iniyoruz ama biz kaybetmedik, asıl kaybeden onlar oldu” sözleri bu bakımdan anlamlıdır.
Divriği maden işçilerinin ve Farplas işçilerinin direnişleri, siyasi iktidarın “son yılların en iyi asgari ücret artışını yaptık” diyerek belirlediği sefalet ücretini işçilerin sessizlikle kabullenmeyeceğinin ilk örnekleri olmuştur. Kuşku yok ki giderek artan hayat pahalılığı karşısında dayatılan sefalet ücretine razı gelmeyen işçilerin sayısı artacaktır. Fakat işçiler bu mücadelelerden başarıyla çıkabilmek için örgütlülüklerini güçlendirip pekiştirmek zorundalar. Sivas Divriği’de gördüğümüz üzere, patron ve tüm düzen partilerinin temsilcileri işçilerin direnişini kırmak için derhal domuz topu gibi birleşmekten geri durmuyorlar. Patronların ve düzen temsilcilerinin sergilediği oyunların ve baskıların boşa çıkartılması için işçiler her düzeyde örgütlenmeli, birlik ve dayanışmalarını güçlendirmeli ve sınıf bilinciyle hareket etmelidirler.
Yaşamı İnsanca ve Doyasıya Yaşamak…
Örgütlenen İşçilerin Değişim Serüveni
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...